| anonim0007 a întrebat:

Care este mai convenabil?(la consum ma refer) logan 1.5 motorina sau 1.4 cu gpl. avantajul la loganul 1.5 consuma putin iar la 1.4 pe gaz este mai ieftin carburantul. dar trebuie sa bagi si benzina pentru pornire iar acum pe timp rece sta pornita pe benzina vreo 20 minute pana trece pe gaz

10 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Evident ca 1.5 diesel. La GPL avantajul este ca o sa creasca preturile fiindca benzina se scumpeste pe zi ce trece, si toata lumea va renunta in urmatorii 5 ani, se preconizeaza o crestere pana la 13 lei/litru pana in 2015, deci... GPL-ul si masinile electrice sunt viitorul, dar in Romania prima oara va fi GPL-ul dupa parerea mea. Piesele sunt mai ieftine la diesel, cineva a spus ca sunt mai scumpe. De acord sunt mai scumpe decat la benzina, adica necesita o intretinere mai delicata, dar comporativ cu benzina, comparativ cu GPL-ul eu as merge pe Diesel... este net mai ieftin de intretinut.

Desi preturile cresc la benzina si motorina, cand vor vedea ca nu mai au concurenta va creste si pretul GPL, deci eu as miza pe diesel!

| anonim0007 explică (pentru FurtunaDiesel):

Eu zic dupa parerea mea ca un logan 1, 2 sa-i pun gpl ar fi mai bine decat diesel...am fost in targ(autovit pentru cunoscatori) si un set de injectoare la logan pe benzina costa 150 ron... fata de diesel care sunt exagerat de scumpe

| FurtunaDiesel a răspuns:

Tu ai spus dintre acelea doua. Daca vrei eu iti recomand mai bine un Golf 4 si te tine cam de 4.3-5 ori mai mult timp o piesa in timp. Ca daca ai bani de un Logan 1.2, dupa aia ai si bani de instalatie GPL, si iti permiti sa pierzi si garantie punand GPL, fiindca pe 1.2 chiar daca o moentezi la ei instalatia nu ofera garantie, cum nu se oferea nici la Matiz, si nu se ofera la nici o masina pana in 1.4! Daca iei in considera si modelul 1.2 si nu vrei Golf 4 sau poate chair 5 daca ia noroc in banii astia, este foarte ok si acel 1.2 cu GPL pus ulterior!

regis
| regis a răspuns:

GPL-ul este mai avantajos la consum. Consuma sub 10l/100 km adica 30 RON/100 km, ceea ce corespunde la un consum de sub 6 l de motorina la 100 km, foarte greu de obtinut in oras. In schimb intretinerea si piesele sunt mai scumpe la diesel, deci un motiv in plus sa alegi benzina. Daca mai adaugam si puterea mai mare a benzinarului, avantajul este net. Singurul dezavantaj este ca trebuie sa-i gasesti un alt loc rotii de rezerva, dar portbagajul Loganului este destul de generos.
In privinta pornirii, trecerea pe gaz se poate face cand motorul ajunge la 30 de grade, ceea ce vara se produce instantaneu, iar iarna dupa 2-3 km. Intr-un regim normal de exploatare, cca. 10l de benzina la trei luni este mai mult decat suficient.
Situatia se schimba daca ai sursa de motorina la negru, caz in care devine avantajos dieselul sau daca parcurgi zilnic distante foarte lungi (sute de kilometri) si ai nevoie de autonomie sporita.

regis
| regis a răspuns:

@FurtunaDiesel - cat costa distributia la diesel si cat costa la benzinara? E doar un exemplu. PRobabil va creste si pretul la GPL, insa asa cum ai spus va creste si pretul la motorina, deci nu inteleg logica. Diferenta este ca GPL-ul este considerat un combustibil mai ecologic, deci logic ar fi sa ramana in continuare sub pretul motorinei. De altfel, Mercedes Benz, cunoscut ca promotor in domeniul auto, a lansat deja primele autovehicule comerciale pe GPL, lucru care ar trebui sa dea de gandit. Iar pana cand masinile electrice vor castiga cu adevarat piata, loganul lui anonim0007 va fi demult predat la fier vechi.

| anonim0007 explică (pentru regis):

Regis.eu oricum vreau sa o schimb sa-mi iau una diesel pentru ca papa prea mult imi ia 12% in oras.m-am saturat de gpl asta care se consuma imediat.bag de 50 lei gaz vine vreo 17 litri circul cateva ore prin oras si gata se aprinde beculetuuu.

regis
| regis a răspuns:

Cam mare consumul, desi socotesc 10l rotund, mie nu mi-a luat niciodata mai mult de 9, la motor de 1.6 101 CP, fara sa conduc "la consum". Si alimentez tot timpul la plin, imi intra in jur de 30 de litri, care mie imi sunt suficienti pe toata saptamana.
De cei 50 de lei poti alimenta in schimb 8.9 l motorina, ai socotit cat vei putea circula prin oras?
In fine, eu mi-am exprimat parerea, decizia finala bineinteles iti apartine.

| Sn1p3r a răspuns:

Si eu zic ca1.5.Am un var care are logan 1.5 ala de 88 de cai parca.Consum mediu intre Valcea si Bucuresti 4.1%, asta in conditiile in care am mers si cu viteza de 160km/h pe autostrada.
Sincer daca as avea banii necesari acum mi-as lua unul.

| Cipriaan a răspuns:

Logan 1.5winking

| Borfash a răspuns:

1.5.