| Goldenbulle7 a întrebat:

Care ulei credeti ca este mai bun dintre Motul, Liqui Moly si Ravenol?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E promovat ravenolu de vehicles99 in Youtube e roman pustiu. Liquimoly are o culoare ciudata de ciment proaspat, nu as baga asa ceva in motor mi se pare dubios sa vad gri in interior. Ravenol sau mobil 1 recomand

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Ravenol nu e aparut de acum e de multi ani pe piata dar la noi e mai recent de cativa ani la fel si Petronas ala.
Inginerul ala de 2 lei de la canalul de Youtube mentionat de tine e un mascarici care vrea sa faca bani din orice, am incetat sa ma mai uit la activitatea lui cand i-am dat un mesaj pe whatsapp si nu a raspuns de parca e mare vedeta, uitand milogul ca face bani prin vizionarile pe care userii i le ofera, deci nu ma mai uit la ei ca sa nu le fac bani e atat de simplu, si asa majoritatea chestiilor pe care le fac si explica vloggarii romani in domeniul auto sunt chestii luate de pe net si traduse, de ce as plati asa ceva?

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Ce mi-a placut de la ala e la faza cu rulajul la masina... 5000km sa nu.i dai gaz altfel se distruge motorul. Normal masina trebuie sa aiba rulajul inainte sa fie scoasa la vanzare testata in fabrica. Si pe mine m-a enervat ca nu raspundea la comentariu in Youtube.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Da,motoarele acum de ceva ani au rodajul facut pe banc din fabrica dar cu toate acestea mai exista doua conditii pe cate eu le-am observat la o masina noua:
1. asa cum scrie in cartea masinii primii 1000 de km sa nu tractezi sa nu cutare sa nu cutarescu, sa nu mentii aceeasi viteza constant in aceeasi treapta 1 ora si eu mai stiu ce conditii mai sunt
2.motorul si cutia se rodeaza sau isi dau drumul de tot si atunci se observa o mica schimbare in eleasticitatea lor cel putin a motorului si chiar un mica scadere de combustibil dupa circa 15k km, asta nu e in niciun manual asta ti-o spun din ce am simtit pe viu.
Deci oarecum exista si rodajul chiar daca lipseste cu desavarsire happy

| Simpatic a răspuns:

Daca ar fi originale deci de calitate as alege Motul pentru vechime si calitate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca exista o comparatie stransa intre ele, conteaza si masina/specificatiile uleiului care iti trebuie tie.
Eu am Ravenol Dexos 2 si sunt multumit, dar nu e ca si cum mi-ar fi crescut 2 pistoane in plus. Doar merge bine masina, porneste usor, e silentioasa.
Liqui Moly are niste uleiuri mai premium, cum ar fi gama MoS. Ravenol si cu Motul sunt uleiuri de raft, comerciale. Le bagi in motor 10. 000km si isi fac treaba. Pe cand Liqui are uleiuri care tin 20. 000km fara emotii, si contin aditivi care transforma rable in masini ok.
Eu bag in paralel si uleiuri Mobil, sunt foarte ok si alea, de exemplu la benzinare si Forduri.
Important este sa te feresti de uleiurile proaste, cum ar fi GM, Formula Ford, Castrol pentru orice motor, mai putin TDI-urile cu PD.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Motoul, la sigur.

| 9Florin9 a răspuns:

Ravenol top top top de la 99vehicles de pe Youtube e fain tipul stie multe.