| Andr3i30 a întrebat:

Cat consuma o masina cu motor de 1.8 benzina?

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Daca este un motor aspirat 1.8 din gama volkswagen(skoda seat audi; 125 cp) iti va consuma in medie ~6.5 (daca nu ai talpa grea)
La un motor de 1800 Turbo cu valori cuprinse intre 150 cp si 230 cp tot din gama volkswagen iti va consuma de la 6.5 la 18%(depinde ce talpa ai)
Daca este motor diesel din gama ford si este pun pe focus sau mondeo iti va consuma in medie sub 6.5.
Benzina fiat stilo 1.8 aspirat 125 cp in medie 7.5%.
Deci depinde mult de brandul masinii si daca este aspirat sau turbo.

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

12 litri de motorina si 4 de ulei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu turbina?
aspirata normal?
ce stil de condus ai?
cat de grea e masina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Unde sa consume? In garaj, la relanti? Sub 1l pe ora.
Conteaza ce masina e. Daca-i ceva sub 1500 kg, iar motorul nu e sport, ceva de genul 9-10% in oras (sau peste), 7-6-5% la drum intins.
Daca e un motor sport, 16v, turbo sau alte nebunii, iti ia 15% urban linistit, 20% la talpa indiferent de teren, sau chiar mai mult.

| relian a răspuns:

Depinde de citi cai putere are acea masina, ce greutate are masina si cu ce vkiteza te deplasezi. Daca te referi asa la conmsumul pe care fabricantul il da tot la fel trebuie stiut CP Si greutate masinii. Poate sa aiba 120 CP sau 200 CP deci consumul este diferit.Sinca ceva anul in care a fost fabricate masina si asta conteaza. Daca vrei sa stii exact cit consuma spune ce an este, ce model si iti arat sau iti dau un link unde poti verifica.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Pai cam 8%, tinand cont ca una pe motorina motor Diessel tot 1.8 consuma 6% happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de greu este piciorul drept.

| gtr2rr3 a răspuns:

Poate sa consume si 1L dar oricum un 1.8 benzina consuma 7.5, 8.0, 8.5.....Depinde cum mergi!

| DFA1 a răspuns:

Eu am o Honda Civic din 2013, 1.8 benzină aspirat și consum mixt am 7.5, extraurban cobor pe la 6, în oraș ajung pe la 9. Ce-i drept, am piciorul cam greu, sunt prieteni care scot și consumuri de 5-6 mixt.