| 50cent50 a întrebat:

Cat consuma un motor de la 3000cc in sus benzina?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de in sus e fata de 3000cc si depinde cum il conduci. Un 3000cc benzina ia in media 10-12, daca tragi de el poate lua si 25

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbim de un Mercedes sau un Audi sub 2t, nu e un consum monstru.
Daca vorbim insa de Autobuzul V8 benzina de 5200cmc care mi-a ramas mie in minte, consumul dat de producator e de 45l/100km.
Un Mercedes S55 AMG de prin 2001 cu care am avut ocazia sa merg, scotea o medie de 19% mixt in Romania.

| RB26DETT a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Oare la deal cu acceleratia la podea cat scotea instantul? Ca un duster cu 1.5 dci scoate 28% instantul la deal laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RB26DETT):

AMG-ul? Oricum sugea rezervorul grav... A fost al unui vecin, stabilit in jermanica... Dar i-a venit mintea la cap, si l-a vandut.
Nu inainte de a-l testa putin. 315km/h noaptea, pe autostrada goala, si zicea ca drumul s-a facut cat o ata in fata lui laughing

| OldSoul a răspuns:

Nu stii ce vorbesti...
Consumul e afectat de mai multi factori decat numarul de cc ai motorului, cum ar fi tehnologia de alimentare, transmisia, greutatea masini.
Dar daca vrei sa stii neaparat incepe de la 8/100km extra urban, si creste foarte mult, pana si peste 30l/100km

| Celcareajuta a răspuns:

Depinde de an, stil de condus etc de la 8 la 30 happy