| anonim12314894892841 a întrebat:

Cati ani trebuie sa am ca sa pot face carnet pe a2? si ce pot sa conduc? tot 125cc? doar cu mai multi kw?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

16 ani împliniţi pentru categoriile AM, A1 şi B1;
18 ani împliniţi pentru categoriile A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;
21 de ani pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu puterea de peste 15kW;
24 de ani pentru categoriile D, DE, Tb şi Tv.

CATEGORIA A1
Motociclete cu cilindrata maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

CATEGORIA A2
Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

CATEGORIA A
motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

18 ani.Pana la acea varsta poti conduce doar...prietena pana in fata blocului. Sa nu depaseasca ora 22.big grin