| andrey_5643 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare
Ce as putea sa patesc daca am carnet B1 si conduc o masina normala la care trebuie carnet de B?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu are nicio relevanta faptul ca ai carnet pentru B1. Daca ai permis pentru o alta categorie, e ca si cum nu ai avea deloc. Prin urmare comiti o infractiune, deci te poti alege cu o amenda penala sau chiar cu o vacanta la racoare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Încalci normele de legislatie rutiera si te alegi cu dosar penal.

| covexrobu a răspuns:

Pai ce este asa de grav. Ramai si fara permisul pe care il ai. Primesti un loz in plic pe care scrie minus cateva sute de lei. Un dosar penal. Si interdictie de 3-5 ani sau chiar interdictia totala de a conduce autovehicule pe teritoriul Romaniei. Mare lucru. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci pentru ca trecutul merge inaintea ta.

| eugem35 a răspuns:

Dosar penal

| darrio2007 a răspuns:

Conducere fara permis corespunzator categoriei de vehicul.

| alex_7264 a răspuns:

DOSAR PENAL. ai si tu 16 ani. si vrei sa conduci mai asteapta 2 ani si gata. situ ca e naspa asteptarea. dar na.happy Hristos a INVIAT!

| bestia a răspuns:

S-o belesti grav. Dosar penal si amenda, in principiu.

| Aero_2277 a răspuns:

B1 este pentru mopede pe 2, 3 sau 4 roti. E ca si cum ai conduce o Ligeria Nova.Insa daca vrei sa conduci o masina adevarata trebuie carnet B.Pentru B1 masina trebuie sa aiba 550kg sa nu mearga cu mai mult de 45/h si merg conduse de la 16 ani. Tu probabil ai 16 ani si conduci masina parintilor pentru ca te-ai plictisit de masina pe care o poti conduce de la 16, mai mult ca sigur, iar acum tie frica sa nu te prinda politia, ai rabdare ca mai ai 2 ani sau poate mai putin si poti sa conduci o masina normala.mai mult pe mine daca m-ar lovi un plod cred ca l-as calca in picioare pe ala care i-a dat permisu.sincer

| Umbra_9400 a răspuns:

Este exact ca si cum ai avea A1 si tu ai rula pe un yamaha 1000fzr care necesita A... Te-ai alege cu un dosar penal si o amenda! B1 este ca si inexistent atunci cand conduci o masina care implica permis B!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa! Cum dracu' ai luat B1, daca pui intrebari de-astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu B1 ce conduci? Roaba? laughing
Nu patesti nimic... Te premiaza politia cu un dosar penal de toata frumusetea, de nu-l poti duce. Din care ai sanse sa scapi de 10%(asta in cazul in care mituiesti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa ai B1 si sa conduci o masina care. ia ii trebuie B eu de ex. am B1 si conduc un smart merge cu 100 km/h e buna dar daca aveam voie sa merg cu o masina normala era bine atunci orice... avea voie sa conduca

| N.Priceputu' a răspuns:

Nimic(aproape). Se ridica 1 si ramai cu'B'. Dar(ATENTIE MARE!):
Sa fii sigur ca masina este normala.

| Alin_3802 a răspuns:

Este normal s-a nu ştie omul dacă na pus mana pe carte s-ă citească noa legislaţie aceste categori B1 au fost odată şi ancă mai sunt oameni care posedă aceste categori A1 B1. Ce riscă: dosar penal

| guly a răspuns:

Daca tu nu sti raspunsu ar trebui sa te intrebi de ce mai ai carnet