| Caba_Alin_1983 a întrebat:

Ce ai voie si ce nu ai voie incaz ca ai o urgenta majora si trebuie sa duci pe cineva cu masina la spital? (ambulanta nu vine mai repede de o ora). legal, am voie sa depaseac viteza si sa trec pe rosu? precizez ca e urgenta majora, de viata si de moarte.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca pui un girofar albastru pe masina ai preferenta dar sa faca zgomot

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, LEGAL NU ai voie sa depasesti viteza legala nici daca este caz de urgenta! |Pentru situatiile astea urgente, sunt Ambulantele!
Nici sa treci pe rosu, nici sa faci ce vrei tu pe sosea, ca nu esti autorizat, putand crea mai multe accidente si omori opameni nevinovati.
De aceea s-au inventat legile, ca sa fie respectate de toti soferii!
Sunt exceptii stipulate in lege, pentru masinile de salvare, pompieri si politie in cazuri de urgenta.

In caz de urgenat de viata si de moarte cum spui tu, se repsecta legea si NU ai voie sa faci ilegalitati. Pentru ca, pentru 1 singura viata poti sa omori 20 de oameni in trafic si NU se accepta asa ceva.

Sincer, nu stiu pe ce lume traiesti, dar asa ceva nu s-a acceptat niciodata, poate in joaca ta cu masinutele, dar in viata reala, NICIODATA!

| Caba_Alin_1983 explică (pentru Violleta2022):

Tatal unui prieten tocmai a murit pentru ca ambulanta a ajuns dupa o ora, nu stiu ce teribilism vezi tu, probabil habar nu ai de situatie, dar daca ar fi in cazul meu, as trece peste orice lege posibila ca sa imi duc copilul la. spital in caz de urgenta majora.

| suntserios a răspuns (pentru Caba_Alin_1983):

Foarte bine, treci peste orice lege, nu te opreste nimeni, doar sa suporti consecintele dupa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Caba_Alin_1983):

Mai baitel, nu te opreste nimeni sa treci peste lege, dar sa nu te miri ca dupa aceea ai permisul suspendat pe 3-6 sau 12 luni, pentru ca, instantaneu ramai fara carnet.
In plus, roaga-te lui Dumnezeu ca in nebunia ta, sa nu calci pe cineva, sau sa intrii in alta masina, ca faci mai multe victime.
Eu stiu ca nu-i corect sa lasi un om, dar nici sa iei legea in mana ta sa faci tu ce vrei, nu se poate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa respecti legea in orice circumstanta, nu exista nicio prevedere in acest sens.

| Caba_Alin_1983 explică (pentru suntserios):

Nasol! adica face omul atac de cord si moare din cauza ca nu exista prevedere. In alte tari stiu ca sunt anumite exceptii, de aia intrebam.

| suntserios a răspuns (pentru Caba_Alin_1983):

Mda, nu e deloc nasol. De aia sunt servicii de urgenta. ca sa nu il omori tu pe ala de sta sa moara inainte sa ajunga la spital

| johnnny123 a răspuns:

Nu este legal. Faptul că încalci legea pentru că încerci să salvezi viața cuiva poate fi considerat cel mult o circumstanță atenuantă.

Îți explic și de ce:
În cazul în care ar fi legal, gândește-te cât de ușor ar fi să se abuzeze de această lege. Oricine ar putea să-și pună bunica pe bancheta din spate și să meargă cu 120km/h prin oraș, iar dacă ar fi oprit de poliție ar spune "Bunica se simțea foarte rău, mi-a spus că moare. Dar acum văd că se simte mai bine".

Din acest motiv avem servicii specializate. Așa cum oamenii nu pot să-și facă dreptate pe cont propriu, tot așa nu pot nici să facă pe ambulanța.

| cyupaku a răspuns:

Legea e lege frate, trebuie respectata