| Buresbista123 a întrebat:

Ce conteaza mai mult la boxele auto si nu numai, pentru ca am vazut un set de boxe focal la 50 mil cu plaja de hz de la 55 hz la 40 khz si de ex un set de pioneer la 5 mil care erau 28 hz la 33khz, ce e mai important cu cat e mai mic sau mai mare nr sau nu are legatura asta cu calitatea sunetului ci modul in care sunt construite? ce caracteristici dau un sunet de calitate la boxe?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza mai mult sa le auzi, decat sa le citesti caracteristicile. Frecventa mica inseamna cat de jos coboara in bass, iar cea mare e de inalte.
Dar degeaba te iei dupa frecventele alea, dupa parerea mea.
28hz e frecventa pe la care ar trebui sa se auda subwooferele, iar 55hz e frecventa pe la care se aud de fapt.
Frecventele scrise in specificatii sunt de regula frecventele la care raspund difuzoarele, dar asta nu inseamna ca se si aude acel raspuns. Depind mult si de incinta in care sunt puse, pentru frecventele joase.
Deci, e mai important sa le auzi, si sa te asiguri ca ai cu ce da in ele, decat sa stai sa le compari frecventele.