| MistarGoGu a întrebat:

Ce i-a apucat pe " desteptii " de la Mediu sa reducă valoarea vaucherelor pentru Hibride si electrice? Tot ca bunicii cu Tractoru vor sa mergem?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au fost ani de zile reduceri. Cât să mai fie?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Pana vom inlocui harburile cu motoare eficiente *( termice ) care sa nu ne mai otraveasca plamanii!

| KovacsB a răspuns:

Din moment ce 24% din energia electrica este produsa cu pacura si carbune in Romania, in Europa cifrele sunt mult mai mari inseamna ca masina electrica 24% merge cu carbune si pacura doar ca fumul il face in alta parte.

| MistarGoGu explică (pentru KovacsB):

Daca stai la casa si ai sistem fotovoltaic " barosan " minim 12 KW ai curent si in casa Moca... iar cu ce iti ramane in plus incarci un PHEV *( Plug -in electric ) destul de bine cat sa te plimbi la mall dupa cumpărături, sa duci / aduci copilu de la scoala tot faci 25 -30 Km intr-o zi Moca cu curentul din voltaice. Daca stai prin sudul țării unde tot e soare mai mult si mai tare ca la munte e si mai o.k

| MistarGoGu explică (pentru KovacsB):

Care cărbune? ca astia *( Pu#iticienii ) de la noi au cam închis toate minele de prin valea Jiului ). Avem energie hidro destulă de pe Dunăre, si alte râuri unde mai sunt hidrocentrale! 2 reactoare in functiune la Cernavoda, eoliene pădure prin Dobrogea, voltaice pe toate bordeiele

| MistarGoGu explică:

Nu avem încă infrastructura de statii RAPIDE de încărcare electrica sa trecem pe full-electric dar macar hibridele sa ia avant!