| mihaicelsfant a întrebat:

Ce inseamna imobilize active mk41 la un ford mondeo 2008?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ti-a aparut asta pe ecran si nu porneste, inseamna ca nu s-a dezactivat imobilizatorul, deci cheia/chipul/cartela, sau ce sistem are masina, nu a fost citit de catre masina.
Incearca sa o pornesti cu a doua cheie.

| mihaicelsfant explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Se aprinde din buton

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaicelsfant):

Dar probabil bagi telecomanda sau o cartela in bord. In aia trebuie sa fie chipul.

| mihaicelsfant explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Apesi pe buton se aprinde laughing are un senzor la chei si trebuie sa fii aproape cu cheile

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mihaicelsfant):

"Senzorul" ala e chipul de care vorbesc eu.
Ia celelalte chei ale masinii, si incearca si cu ele.
Daca nu, du-te la cineva sa-ti faca diagnoza.

| relian a răspuns:

Daca ai doua chei si nu mai porneste cu nici o cheie,desfa borna de la baterie,lasa asa cateva minute,dar trebuie sa stii care a fost cheia ce o foloseai pana acum si duo in casa,foloseste a doua cheie daca ai si va porni. Daca prima cheie este rea,adica cipu ala so fi dus,a doua cheie chiar daca e buna nu va porni masina,asta pentru ca in memorie deja e aia veche si nu se sterge decat daca scoti borna de la baterie.

Daca doara aveai cheile afara din masina, ai incercat sa pornesti si masina na pornit, da e normal, acel cip trebuie sa se afle cat mai aproape de volan, pe acolo pe undeva, acel cip are si el o raza de actiune.