| anonim_4396 a întrebat:

Ce marca de masina ai prefera?
Raspunsul meu: volvo, pacat ca nu se afla in categoriile alea sad. cand isi vor da seama toti, ca volvo este o masina superioara fata de celelalte marci? habar nu aveti ce inseamna sa conduci, sa ai un volvo, doar cei ce au volvo, din pacate ei fiind putini deoarece gata toti dupa niste masini care daca sunt fabricate in Germania, gata, acelea sunt cele mai bune, nu stiu ce stiu nemtii sa faca in + la masini? sa fure motoare de pe masinile americane sau ce?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Exact la asta mă gândeam și eu.
Volvo trebuia să fie cap de listă.

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mașina pe care o am, este franțuzească.
Pa, pa.

| BassHunter13 a răspuns:

Noi inca nu cunoastem puterea adevarata marci Volvo, Sunt cele mai performante masini, ca si dotari..Peste BMW sau Mercedes..ideea este ca toata lumea prefera un VW sau Opel si nu un Volvo din cauza banilor si a intretineri.Masina suedeza incet incet incepe sa urce un iearhia masinilor top in europa!

| Minks a răspuns:

Nu-mi spune ca ai si icoane cu emblema Volvo agatate prin casa, eventual poze de familie cu ea, sau stiu eu ce. Te cred ca iti iubesti masina in asa hal incat ai ajuns sa o idolatrizezi. Sunt masini bune, excelente, dar chestia asta nu iti da dreptul sa discreditezi celelalte marci.
Intr-adevar, Volvo e o masina diferita, parca e altfel fata de cele cu care suntem obisnuiti. Dar nu-i cea mai cea totusi. Fiind obiectivi, nu e nici cea mai fiabila, nici cea mai sportiva sau ieftin de intretinut masina din lumea asta. Fiecare om isi cheltuie banii asa cum crede de cuviinta, daca omul vrea Haudi sau Mergedes, ce drept ai tu sa ii zici sa isi ia Volvo, ca ai tu si ca e mierea din lapte si covrigu din coada cainelui. Fii serios, asta nu e o atitudine sanatoasa, cred ca prietenii tai evita discutiile pe teme auto, tocmai ca sa nu te-auda cum iti lauzi bucata de tabla, asa-i?
Repet, nu am nimic cu tine, personal, am ceva cu mentalitatea asta. Parca esti agent de vanzari, dealer de Volvo si ne transmiti mesaje subliminale.
Nu m-astept oricum la vreun gram de obiectivitate din partea ta, o sa ramai subiectiv cand vine vorba de chestia asta, deja ti s-a intiparit in creier ca oricine iti ataca masina, te ataca personal. happy

| RB26DETT a răspuns (pentru Minks):

Eu nu stau cu pistolul la tampla omului spunandu-i in mod repetat sau chiar obligandu-i sa isi cumpere volvo, dar in Romania asta foarte putini stiu calitatea acestor masini. asta vreau eu sa evidentiez, nu ca am eu, si ce daca am? sunt mandru de asta si gata, dar vreau sa arat ce poate un volvo. nu am nimic cu oamenii care isi cumpara alte masini, care urasc volvo ca si eu am 2-3 marci pe care le urasc, bine nu ca le urasc, nu imi plac ca masini big grin [nu cred ca trebuie sa le enumar], romanii s-au invatat de mici ca masinile nemtesti sunt cele mai bune, ei, eu vreau sa dovedesc cum ca nu numai masinile nemtesti sunt bune, ci mai sunt si alte marci printre ele, multe chiar nu numai volvo, dar nu voi baga acum in intrebare si [subaru rover mazda toyota etc... ] care sunt si ele niste marci excelente care se ridica la nivelul nemtilor. volvo nu e mai tare decat bmw sau mercedes, poate nici decat audi dar la siguranta le intrece pe toate, la lux si design interior le intrece pe toate in afara de mercedes si poate audi, la exterior nu pot spune ca arata mai bine decat un bmw, audi sau mercedes dar fata de celelalte arata cat de cat mai bine, nu sunt masini nici foarte fiabile si nici prea ieftine cum opel, masini foarte ieftine, si fiabile dar in rest, noroc cu motoarele luate de pe celelalte marci din Germania laughing ca altfel ramanea la 1.7 cdti laughing sau mai bine zis tehnologia. oricum si opel este bun din punct de vedere al fiabilitatii ca al sigurantei nu mi se pare cine stie ce, designul e cam praf, ok sa revenim la volvo, ceea ce vreau eu sa spun este ca spun tot ce stiu despre volvo pentru ca sunt masini ieftine [cele putin mai vechi big grin ] fata de celelalte masini, si sunt chiar bune.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

Omiti un detaliu, Volvo ERA Volvo, doar ca intre timp nu se mai fac unde si cum se faceau cindva. Mai recent au ajuns chiar pe mina asiaticilor, in caz ca nu stiai - "In 1999, Volvo sold its car division Volvo Cars to Ford Motor Company for $6.45 billion. The Volvo trademark was shared between AB Volvo, where it is used on heavy vehicles, and the unit of Ford, where it was used on cars. Volvo stopped posting profits in 2005 and in 2008, Ford decided to sell its interest in Volvo Cars; in August 2010, Ford completed its sale of Volvo to the parent of Chinese motor manufacturer Geely Automobile for $1.8 billion."

| RB26DETT a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, volvo a fost vandut tot asa tot asa pana in china dar tehnologia tot a suedezilor a ramas, sa stii, masinile geely sunt vai de ele dar volvo se tine foarte bine, si nu se fabrica in china cele vandute in UE, inca se mai fabrica si la noi, majoritatea in suedia, tara mama! si vezi ca designul nu s-a schimbat mult, deci tehnologia nu se schimba si cine mai spune ca e facut in china si e de proasta calitate sa se documenteze mai bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru RB26DETT):

Departe de mine de a spune ca e de proasta calitate, dar una e cind Volvo zice ce face Volvo, si alta e cind vine Geely si le zice sa taie din costurile de r&r si sa produca mai mult si mai ieftin, fiindca poti fi sigur ca asta se intimpla.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

R&D, pardon.

| SamSon a răspuns:

Salut. Ma bucur ca esti dedicat pentru un anumit tip de masini. Eu, personal, imi doresc o masina cat de cat modesta. Mi-as fi luat un bmw pisicuta, dar de cand cu taxa, cred ca raman cu bicicleta. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Mie imi place FORD.
Te pup!

| bombita a răspuns:

Nu poti spune ca Volvo este superioara ca masina fata de celelalte. fiecare are avantaje si dezavantaje. daca te reveri la un volvo xc90 da iti dau dreptate este o masina excelenta ca design poate ca motorizare sa consume mai mult decat altele. dar stii cum se spune exista doua feluri de masini: alea facute in (hai sa nu spun Germania sa nu te supar) statele mult dezvoltate si celelalte. Adica pentru a crea o masina trebuie sa imbini utilul cu placutul. nu imi cumpar ultima fita de masina si apoi nu am bani de intretinut sau de combustibil. Daca tu te refereai la intrebarea din oracol sa stii ca am vazut-o dar nu am intrat sa vad raspunsurile. si da cred ca ai dreptate volvo merita sa fie acolo. daca nu e inseamna ca cel/cea care a formulat intrebarea nu se prea pricepe la masini.

| KodrutZ a răspuns (pentru bombita):

Ca masina, nu, ca tehnologie au fost mult timp si inca sint in fata celorlalti, chiar daca au ramas un producator de nisa si au fost preluati de chinezi.

| theeminemshow a răspuns:

Eu consider ca masinile suedeze sunt superioare masinilor nemtesti insa mie nu imi plac nici unele nici altele.Prefer masinile fiabile, cu stil si cu eleganta adica masinile japoneze.Nici pana acum nici o tara nu a ajuns la tehnologia japoneza si finetea masinilor de acolo si nici nu o sa ajunga.

| RoyalLuxury a răspuns:

Xc90 si 740 rechin Sweden made

| AC251900 a răspuns:

Multi uita de masinile subaru, in loc sa-ti cumperi un subaru la 30 de mii prostu isi ia audi la 35 de mi 40 full.
Masinile subaru sunt mult mai bune si mai frumoase.

| RB26DETT a răspuns (pentru AC251900):

Ai perfecta dreptate, sunt masini de mii de ori mai bune decat bmw audi mercedes, chiar si decat volvo la offroading, curse etc, au clasawinking sunt masini adevarate!

| Vasea1234 a răspuns:

Iubesc marca Volvo da cea de camioane.

| robyyy11 a răspuns:

Omule, volvo nu e o masina deloc buna decat cele mai noi ...Nu cred ca ti-ar conveni sa te plimbi cu patulul ala noaptea.E o masina low cost.Marca care e foarte cautata este VW, audi.

| RB26DETT a răspuns (pentru robyyy11):

Daca tu preferi volkswagen [plastic, plastic vopsit, plastic moale, musama [piele ecologica], si iar plastic si check engine aprins mereu si il consideri peste volvo te inseli amarnic!
Zici ca volvo nu-i bun? am un v40 din 97, 450 000 km, 2.0i, din 98 merge pe GPL, consum 8% dar la cum merg eu cu masina de zici ca am furat-o ajung pe la 9-10%, de tras trage foarte tare, am facut passat cu 2.0 tdi la deal laughing i-am dat sansa sa-mi asculte motorul la 6000 rpm! Ok, asta ca asta dar uite ca e din 97 si la -30*C porneste la sfert, cand faci asta cu vw sau audi din perioada respectiva, la kilometrii la care a ajuns si v40-ul meu, nu stiu! Altceva, v40-ul meu, prima masina din lume ce a avut 4 stele la euro NCAP pe cand mercedes scotea 2 stele cu majoritatea modelelor, vw se chinuia si el etc... practic, daca e sa intru intr-un golf 3 cred ca-l fac acordeon, Doamne fereste!
Altceva, in 1996, v40-ul a fost desemnat la salonul auto de la Geneva ca fiind cel mai frumos breck al momentului, eh?
Stii cine detine recordul mondial la km parcursi? Volvo! 5 milioane de km si uite ca acel volvo din 1966 inca merge perfect! Cand fac nemtii masini care sa atinga acesti km fara sa trebuiasca sa treci pe la tinichigerie din 5 in 5 ani si fara sa schimbi motorul la fiecare milion de km? Omule, vad E class din 2000 ruginit pe la aripi, portiere si cunosc proprietarul, are grija de masina aia ca de ochii din cap, v40-ul meu nu are gram de rugina, o mananc daca tu-mi gasesti rugina pe volvo meu! Si o intretin de zici ca nu-i masina mea! O conduc de zici c-am furat-o! O spal cam odata pe luna, interiorul il tin mereu curat dar la exterior n-am treaba... am luat un seria 3, a trebuit sa ma bag pe macadam ca 'barosanu' din seria 3 nu a vrut sa accepte ca un breck din 97 sa-i ia bemeveul lui din 2002 dar i-am dat fum intr-un fel urat, l-am luat pe macadam in timp ce el pe asfalt nu a putut sa ma ia si a accelerat odata cu mine...
Se cauta vw, audi etc... mintea romanului e fixata pe made in germany, n-ai ce-i face! Degeaba ii explici, el tot acolo ramane!

Altceva! Vorbim de confort, v40-ul meu e mai confortabil decat un passat B6! era sa ma buseasca rasul cand m-am urcat intr-un B6 si nu am simtit confortul din v40-ul meu! si cand i-am vazut check engine-ul.si cand soferul mi-a spus ca are 2.0 tdi. si cand mi-a mai spus ca ii pare rau ca si-a luat passat-ul. nu stiam daca sa-mi fie mila de el sau sa rad de el de sa ma creada nebun... Altceva! Low cost? daca era low cost era fix ca un vw, plastic, plastic vopsit, musama etc. dar uite ca prefer un volvo cu echipare standard decat un vw cu echipare full!
Ca fiabilitate ce sa-ti mai spun, o conduc de zici ca am furat-o, toate tarhoapele, gropile etc, si pur si simplu eu dau bani pe consumabile doar!
Volvo este premium, tu nu stii nimic despre masini, n-ai ce comenta despre volvo in fata mea ca rad de tine de multe ce stii, sunt posesor de volvo si stiu ce vorbesc, sunt o persoana care atunci cand nu-i convine ceva face de ras acel ceva, daca volvo imi facea probleme, daca ma nemultumea cu ceva, crezi ca-l mai laudam atat? Tu ai vazut clasamentul cu cei mai multumiti posesori de masini? cei de volvo sunt cei mai multumiti! Acum cateva luni a postat promotor un articol despre asta!
Ai condus vreodata un volvo? Nu cred! Dar eu am condus vw si nu mi s-a parut mare lucru... vw nu m-a impresionat si nu ma va impresiona vreodata cu nimic! Mai ales ca ei nu fac decat cantitate, nu calitate!

| Romaniuc_Petru_1987 a răspuns (pentru robyyy11):

Prietene,Volvo este o marca premiu, de calitate superioara, pe cand VW nu, Audi da. Pana si Alfa Romeo este Premiu?