| benga94 a întrebat:

Ce masina recomandati pe benzina care sa nu consume exagerat de mult, sa fie economa de la ce marca ce motor, bugetul e pe la 2000 de euro, sunt modele la bani astia si golf si polo si logan si focus si astra etc, deci astept un raspuns pentru ca nu prea inteleg unu cu logan de 1.6 zice ca ii ia 8 in oras, unu cu astra 1.6 ii ia 7 in oras unu cu focus tot 7 altu cu astra brec ca ii ia 9 nu stiu ce sa zic ceva care sa nu pape mult.....am gasit un polo motor 1000 da am inteles ca suge mult acum nu stiu ce sa zic...astept sfaturi!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu iti recomand Opel Astra G, un motor de 1.6. Consumul de carburant nu este singurul criteriu dupa care se stabileste cat de economica este masina. Trebuie luate in calcul si costurile de intretinere, precum si eventuale accidente sau reparatii.

| express11 a răspuns:

Una diesel.consumul la benzina asta este in oras 7-8, daca nu mai mult.

| benga94 explică (pentru express11):

Pai asta e intrebarea mea toate motoarele de 1, 4 sau 16 ia 7-8 la suta in oras? Dizel mi-a spus unele persoane sa nu iau asa vechi ca nu sunt sigure pe motoare km multi dizel de la 2005 in sus

suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant ce iti spun altii. Depinde de masina cat de intretinut a fost motorul, cum a fost exploatata samd. Noi doi putem conduce aceeasi masina, mie sa imi consume 7 si tie 9 ca poate avem alte stiluri de condus.

| Sofer a răspuns:

Vw Golf iv 1.6 16v
Opel Astra G 1.6 16v
Renault Clio 1.2

| Tw1sTer a răspuns:

Opel astra si ford focus cu motor de 1.6 poate sa sare lejer de 10 in oras si 8 combinat daca vrei o masina economa ia-ti un opel corsa sau un fiat ponto cu motor de 1.2
PS: Daca vrei o masina economica ia-ti un diesel sau pe benzina sa nu sara de 1.4

| kata1998 a răspuns:

Eu am luat o skoda cu 1900 euro motor de 1.4 consum de 6, 5 la suta iar pe motorina 5l la suta!

| JackSp3 a răspuns:

Poti sa cumperi o skoda octavia cu bani astea si e o masina foarte buna si din punct de vedere mecanic si din pricina consumului!