| ribak a întrebat:

Ce parere aveti despre uleiul sintetic de pe Amazon? Cineva mi-a zis ca acolo e original si e si mai ieftin.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La ce costuri ți-l trimit ăia, in țară?

| ribak explică (pentru sierra1):

Aici in Italia la 30-30 si ceva de euro. Depinde, unele scrie ca sunt la reducere.

| sierra1 a răspuns (pentru ribak):

Cost expediere + preț local = "afacere" bună?

| relian a răspuns:

Uleiul de pe Amazon e ca si uliul din magazine, ba in magazine poti gasi ulei mai bun.
Daca este ieftin e prost, asta e clar.Amazon nu face ulei,Fabricantii de masini nu fac ulei,uleiurile is facute de cateva fabrici, clientii lor vin si zic ce ulei vor, aia fabrica, apoi pun eticheta aluia si aia e tot.

De regula fabricantii de masini folosesc ulei bun pentru masinile lor, mai ales ca dau garantie, deci nu pune apa de ploaie 50 de mii de mile sau ce garantie dau.

Fabrica care face un ulei si il pune in magazine pe piata, ulei bun si ala.
La magazine gasesti ulei original.Intra la Mobil1, vezi ca poti sa pui masina, te intreaba ce masina ai, cati km are si iti recomanda ceva uleiuri pentru ce masina vrei. ¯˘
Banui ca si Castrol o avea la fel.Au specifiicatiile de la mai orice marca de masina si daca ei nu fabrica ce au pus ai ceau facut masina iti zic ca nu au.
Am pus eu recent si au zis ca nu au ulei cu specificatiile ce foloseste nu stiu ce marca am pus eu.
Uleiuri sintetitce is de toate neamurile si preturile.Nu conteaza doara vascozitatea, toate uliurile au si alte specificatii, alte componente in ele, fabricantii stiu, deci preturile nu-s puse asa la plesneala.
Dar pana la urma conteaza sa schimbi cand trebuie.Inca o chestie ce am vazut-fabricantul masinii face upgrade si la ulei laughing De exemplu in cartea masinii spune ce uleirui sa folosesti corect? Daca te duci la reprezentata masinii tale o sa ai surpriza sa constati ca aia iti pun ulei ce in cartea masinii nu este recomandata laughing dar pe care ei til recomanda, asa ii arata lui de la fabrica.

Ulei 30 de euro ce, sau cat? Uleiul vine in bidon de 1 litru sau mai multi, deci 30 de euro cat? Daca e pentru 1 litru, atunci este f scump laughing

| Brizbriz a răspuns:

Sintetic dar "original"
deci, un rahat, dar original, ca sunt un gentleman ce... PLM big grin