| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferati dintre un ford focus din 2005-2007 sau un golf 5 din 2003-2007 cu 1.4-1.6 benzina?

Răspuns Câştigător
| StefanescuDaniel a răspuns:

Din experienta mea ti-as putea recomanda sa iti cumperi un Golf 5 din 2007 benzinar de 1.6. Din cate stiu de la prietenii mei si soferii pe care ii cunosc si faceau curse lungi cu Ford Focus-ul ai intampina prea multe probleme mecanice. Dar VW-ul nu, e mult mai sigur

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Golf chiar daca nu sunt fan VAG, insa se gasesc piese pe aftermarket cam la orice.
Insa nu as alege golf 5 ca e prea vechi ci 6 sau 7, chiar pentru un incepator!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Niciodata un Golf 5 laughing
As lua Fordul oricum, ca mi se pare hatchback-ul perfect.
Masinile teoretic sunt foarte comparabile, au suspensie similara, motoare similare, si sunt facute in Germania ambele.
Dar practic Golf 5 e o ruginitura de proasta calitate, in timp ce Focus o masina mult mai solida si mai ieftina, iar punctul ei forte este suspensia, fiind foarte stabila.

| 120bulevard a răspuns:

Golf 5 toata ziua, e o masina mult mai stabila. Fordul european este deplorabil. Daca vei cumpara un golf 5 si-l vei intretine corect, cu revizii la timp, si-l vei alimenta cu o benzina de calitate mereu, te va mai duce inca 80-100.000 km.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 120bulevard):

Golf stabil? rolling on the floor
Nu cred ca ai mirosit vreun "Ford european" in viata ta.
Recomanda-i si un tinichigiu bun, odata cu Golf 5.

| 120bulevard a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Prietenas omu nu a specificat un buget anume, si prin presupunere nu o sa-si ia ultima ruginitura de pe OLX la 1500 de euro sudata pe genunchi la nea Costica, se vede ca esti hater VAG, ai condus macar un Golf 5 pana acum sa vezi cum e? Iti spun eu ca iti schimbi parerea, Ford-urile sunt niste gunoaie infecte si stricacioase, ce e sub 2011 nu se poate considera "masina" de la Ford

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 120bulevard):

Am avut Focus din 1999, iar masina oferea tot ce ofera si un Golf 5.
Cat despre Golf 5, da, am si ramas departe de casa cu unul. Era unic proprietar, sub 100. 000km, iar instalatia electrica de pe motor a decis ca e momentul sa se topeasca.
Si astea nu sunt singurele Forduri si Golfuri conduse, eu sunt genul cu mii de masini conduse, si pareri proprii, nu stereotipuri si generalizari de pe internet.
Golf 5 e o masina ce ocupa service-urile atat la tinichigerie, cat si la electrica si mecanica. Iar daca ideea ta este sa dea 5000 pe una care a fost tinuta intr-o sufragerie, da-mi voie sa ma indoiesc de inteligenta ta.
Cat despre afirmatiile tale despre Ford, in partea aia a raspunsului trebuia sa bagi experienta ta cu aceste modele. A, n-ai? Nasol.
Nu mai manca rahat.

| 120bulevard a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Golf 5 e o masina ce ocupa service-urile atat la tinichigerie, cat si la electrica si mecanica"

Boss, pe asta de unde ai mai scos-o? laughing doar pentru ca tie ti-a picat instalatia electrica asta nu inseamna ca toate Golf 5-urile sunt in general masini proaste, ba chiar sunt foarte bune doar ca tu ai avut nenorocul acesta, daca ar fi masini proaste atunci lumea nu le-ar mai recomanda, cauta peste tot pe internet si pe forum-uri si pe unde vrei tu topul masinilor rulate bune de cumparat in categoria de 3000-4000e si peste tot o sa vezi macar UN golf 5, golful este o masina practica, populara si iubita de romani care si-a facut un renume dealungul anilor. Eu cred ca deja incepi sa ne iei la perpulis mai pe romaneste daca tu vrei ca baiatul sa dea 5k euro pe un Golf 1.4 sau 1.6, gasesti masini intretinute la 3500 euro lejer cu tabla buna, la segmentul ala de pret deja vorbim de vRs-uri, GTI-uri, nu cele mai intretinute dar ar da rusine oricarui ford de 5000 euro pe care il poti gasi tu, din toate punctele de vedere.

Suntem deja aici 3 golfari si tu esti singurul fordar, deci cine castiga aici?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru 120bulevard):

Pe aia am scos-o din service, in ultimii 15 ani. N-ai vazut tu buleli de fabrica la Golf 5, cate am vazut eu. La fel si la Passat b6 si CC.
N-am rabdare sa-ti citesc statisticile de acolo, cumpara-ti linistit Golf 5, eu voi recomanda doar masini rentabile.