| Audir8etron a întrebat:

Ce rol ar socul la o drujba?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Dey09 a răspuns:

Rolul socului. Motorul nu porneste decat atunci cand exista un ameste aer/vapori de benzina intr-un raport care sa permita aprinderea de la bujie. Cilindrul fiind rece se evapora mai putina benzina decat este necesar pentru pornire si aici trebuie sa intervina socul, optureaza accesul aerului in cilindru, la miscarea cilindrului se creaza o depresiune si este antrenata mai multa benzina in cilindru. Fiind mai multa benzina, cu socul tras, in cilindrul rece decat in mod normal se evapora suficient de multa pentru a creea un amestec aer/vapori de benzina optim pentru aprindere.
La motoarele clasice cu carburator se regaseste soc-ul mecanic sau termoelectric, la cele cu injectie electronica, partea electronica preia rolul socului si la pornire stie ca trebuie sa bage mai multa benzina si dozeaza in functie de temepratura amestecul inbogatindul cu benzina. Acestea indiferent ca sunt montate motoare cu benzina pe masini de strada, motociclete, unelete agricole.
Trasul socului si impins la loc pentru cand motorul este cald, dar nu suficient cat sa porneasca singur, dar nici prea rece ca sa porneasca cu el tras ( se ineaca ). Producatorii nu zic nimic in manuale, dar sa astepti inca 10-20 de minute pana se raceste suficient ca sa tragi socul nu prea este la indemana cand ai treaba. Clapeta de la soc se inpinge la loc manual in pozitie normala, drujba ramane accelerata, tras de sfoara si porneste. Daca este reglata drujba cum trebuie nu sunt probleme.