| WayhaughtK a întrebat:

Ce sa aleg dintre Passat B5.5 sau Astra H?
Stiu ca sunt categorii diferite. Dar astea sunt optiunile mele.
Multumesc!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebarea ta e ceva de genul: ce nevastă și-mi iau, blondă dau brunetă?

răspuns: ia-o pe aia de care-ți place mai mult!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intre limuzina si hatchback, mereu o sa aleg limuzina.
Intre VW si masini, nu mai vreau niciodata VW.
Intrebarea ta e ceva de genul: sa imi cumpar napolitane, sau sa ma barbieresc?

| Frank51 a răspuns:

Iti dai seama ca fiecare are alte preferinte nu? Evident ca iti recomand passat.

| OldSoul a răspuns:

Sincer...
Passat-ul e o masina buna, dar in general sunt folosite mult mai intens spre deosebire de o Astra H, iar dupa un numar de km, posibilitatile sa apara defecte sunt mult mai mari.
In timp ce, o Astra, in general e ceva mai menajata, deci poate fi un avantaj.
Dar totusi, nici kilometrajul nu mai e sigur in ziua de azi, deci degeaba te iei dupa el.

Eu am detinut B5.5 si nu l-as fi dat pe o Astra, nu am avut probleme cu el, tot ce am schimbat la el a fost distributia la inceput, si mai un brat, mai un capat de planetara, dar astea le inteleg avand in vedere ca avem roti prea mari si suspensie prea joasa pentru drumurile noastre.
Si, in ciuda kilometrilor pe care-i avea peste 400.000, nu a consumat ulei de la schimb la schimb (cel putin nu sesizabil) si nici nu m-a lasat in drum (Bine, am mai facut pana, jante indoite, dar nimic mai mult).

In general, ar trebuis a alegi ceea ce-ti place tie, dar, mai important de atat, e sa cauti un mecanic sa-ti verifice masina.
Degeaba iti recomandam noi Passat sau Astra, sa fim realisti, sunt masini vechi, de peste 10 ani, e clar ca au o varsta, ca pot aparea unele probleme indiferent de ce marca e, important e sa o verifici cand o cumperi, sa stii la ce sa te astepti, daca mergi de unul singur, necunoscator, e clar ca vanzatorul o sa-si laude marfa, o cumperi, nu-ti dai seama de defectiune, si de la o problema dai in altele.

| Panamax a răspuns:

Pret,nr de km, tip motor, poze eventual sunt detalii importante.
Nu ai idee cate masini cu 700.000 km sunt pe piata si arata foarte bine.
Opelul la 500.000 e muci.
Passatul duce mai mult.

| Panamax a răspuns:

De exemplu noturbinanogood, a luat o teapa cu un passat vechi iar acum scuipa oriunde vede unul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Nu e singurul pe care l-am avut.
Se implinesc imediat 10 ani de cand am inceput sa lucrez la masini, iar parerea mea despre VW este una obiectiva. Nu i-am recomandat omului conserva de Astra, desi Opel e marca mea preferata.
Dar tu te-ai grabit sa spui ca Opel la 500k e terminat. Du-te la taximetristii cu Astra H, ca toti au cate 600.000 in bord, cu CDTI-uri, si majoritatea le lauda. CDTI e un motor CR de generatie superioara TDI-urilor. Dar ce stii tu?
Volzvagan, wai! Ashelea-s mashani. Ala ti-e nivelul.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Eu aș alege Passat-ul

Răspuns utilizator avertizat