| Ionut01 a întrebat:

Ce se intampla cand o masina sau alt vehicul da rateu
funditawinking

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cand o masina da rateuri de cele mai multe ori motorul este inecat si masina nu porneste sau se ingatuie in timpul mersului sau se tureaza in gol. Pot fi multe cauze: Ambreaj, bujii, fise, carburator daca are, injectoare, pompa de injectie, filtre infundate etc.

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În general rateurile provin de la arderile incomplete sau amestec carburant prea bogat.

| razzvan27 a răspuns:

Cand da rateu de obicei nu functioneaza aprinderea iar arderea se produce pe toba din cauza temperaturii si se aud acele pocnituri...

| solumaam a răspuns:

Nu ii porneste motorul... arderea combustibilului se face incomplet, producând o explozie falsă, care nu poate pune motorul în mișcare;