| lucapaul3 a întrebat:

Ce se intampla daca se rupe cureaua de la distributie la un opel astra 1. 4 in timpul mersului?

Răspuns Câştigător
| popavlm a răspuns:

Face pe dq bummm... depinde de viteza pe care o ai in momentul ruperii curelei. in cel mai rau caz nu o sa mai ai ce face cu chiuloasa si in cel mai fericit o sa se strambe o supapa sau doua...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Moare motorul si trebuie schimbat.

| stefan110310 a răspuns:

Chiuloasa, supape, axe cu came, pistoane, biele, eventual bloc spart. supapele se infig in piston, axele cu came se rup poate se sparge si blocu. oricum reparatia capitala e inevitabila

| dru1darius a răspuns:

Ai cam 99. 99% sanse ca motoru sa fie praf, adio pistoane valve, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviues a răspuns:

Nu ai vrea sa patesti asa ceva, mai bine mergi si schimba cureaua role etc.