| richard93 a întrebat:

Din ce cauza se poate rupe cureaua de transmisie la un matiz din 2002 socuri nu a avut in timpul mersului mersi de raspunsuri

5 răspunsuri:
| Shenn a răspuns:

Pai din 2002 pana acum sunt 10 ani, cureaua se schimba la maxim 100 de mii de km.Mai conteaza si vechimea ei..ai grija ce mai faci, degeaba nu le zice consumabile, poate faci si discurile varza, vezi daca sunt in regula placutele de frana, ai destul ulei etc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai s-a rupt din cauza imbatranirii materialului, ca au trecut 10 ani, cum de ce?
Cureaua se schimba la vreo 70 de mii de kilometri SAU 7 ani maxim... asa scrie in cartea tehnica.

| richard93 explică:

Si inca ceva ce am uitat sa intreb cam cat ma costa cu tot cu manopera cam la cat sa ma astept multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru richard93):

Nu stiu, dar roaga-te la Dumnezeu sa nu-ti fi calat motorul, daca erai in deplasare... de obicei iti face tachetii, supapele si pistoanele varza, daca esti in miscare cand se rupe transmisia.
PS. la mine la un Megane e cam 500 de coco schimbatul curelei, cu rolele si capacul de la pompa de apa (recomandat sa le schimbi toate), deci la un matiz probabil ca vreo 300 cam tot.

| richard93 explică (pentru anonim_4396):

Asa am si facut