| catalexutz a întrebat:

Ce sistem de franare are dacia logan?

Răspuns Câştigător
| gabi_5149 a răspuns:

Dacia logan pe fata disponibilizeaza, frana prin menghina, etrier +placute de frana, avand senzori ABS pe rulment, sau fara senzor ABS, fiind optional pe spate atentie aveti doua coronite de banda magnetica diferentiata, cu senzori active marunte sau distantate depinde de optiune. Reglarea sabotilor de frana se va face la fiecare revizie, si curatarea benzi magnetice pentru ca cititorul sa fie activ.Curatarea culisoarelor la etrierul pe fata a nu duce la blocarea placutelor si uzura acestora.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pe fata este frana pe disc, pe spate este frana pe tambur, discul de fata este de 238/259 si tamburul pe spate 7 inchi. Exista model de Logan si cu ABS cu sistem de franare direct asistat decat de ABS nu si de computer, si toate modelele au Servofrana dubla de 9 inchi. Am vazut undeva ca scrie Servofrana simpla dar nu exista pe Logan, si in cartea masinii scrie simpla/dubla dar producatorii si dealerii daca ii intrebi iti vor spune ca nu exista decat dubla si acesta este adevarul!

| andy5589 a răspuns:

Depinde la ce te referi... disc pe fata. tamburi pe spate.ABS optional.nu au toate.