| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Cine stie sa imi spuna si mie va rog frumos daca s-a aprobat legea aceea un cetatean al Romaniei sa poata deveni sofer profesionist cu toate categoriile inclusiv categoria D de la 18 ani?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Din cate stiu nici macar n-a existat o asemenea propunere, asa ca n-a avut ce sa fie legiferat de Parlament.
2.De la 18 ani se pot obtine anumite categorii, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;"
Poti fi "sofer profesionist" cu oricare dintre categoriile B, BE, C1, C1E, de altfel sintagma "sofer profesionist" exista doar in vorbirea populara si reprezinta un conducator auto care isi castiga traiul din conducerea unor autovehicule.
Sintagma legala este de conducator auto autorizat, taximetrist, etc, dupa caz.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar tot nu mi-ai zis ca vreau eu sa aflu!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Reciteste atent raspunsul si vezi ca ti-am spus.

| Kaℓi a răspuns:

E inca in discutii. Angajatorii si sindicatele din transporturi cer asta insa politia se opune in baza unor statistici privind accidentele. Tind sa dau dreptate politiei.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Kaℓi):

Dar categoria D1? se poate face la 21 de ani?

| Kaℓi a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Imi pare rau, nu stiu nici macar ce inseamna categoria D1. Presupun ca nu e nicio schimbare legislativa cu privire la niciuna dintre categorii.