| celmaitarenume a întrebat:

Consuma mai mult o mașină care are jantele pe 19 decat una care le are pe 16? (Bineinteles acelasi model, acelasi motor)

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da pentru ca jantele au o greutate mai mare si creste rezistenta de miscare. Jantele ideale pentru o masina ar fi de 17 - 18"

| sierra1 a răspuns:

Diametrul roții dacă e identic (jantă mare, înălțime mică talon și invers), e tot aia

| adryang78 a răspuns:

Da, consumă mai mult. Jantele fiind mai late forța de frecare este mai mare, implicit și rezistența crește.