| robbytzu a întrebat:

Ctie cineva la ce varsta se poate da de permis categoria B incepand cu anul 2014? (ca am auzit ca de la 1 ianuarie 2014 nu se mai poate da de la 18 ani ci de la 21 de ani mentionez categoria B nu C sau altele ) si va rog sa raspundeti numai daca stici nu vreau alte pareri nefolositoare. Multumesc anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, dar nu s-a spus nimic oficial despre vreo modificare a legislatiei rutiere in sensul maririi varstei pentru categoria B. N-am auzit nici de vreo propunere legislativa in aces sens, cu atat mai putin de o prevedere legala deja aprobata.

| mgtow a răspuns:

B ramane 18 ani CE e de la 21 si e lege pusa din 2012 atat nimic mai mult.

| Maxnonymus a răspuns:

Daca ar fi cum spui tu, adica pentru Cat. B sa poti da de la 21 ani ar fi "razboi"...
Adica sa fim seriosi, deja sunt o multime de legi stupide...
Pt Cat. A de ex: de la 24 ani dar daca ai 2 ani experienta A2 (18 ani) poti da la 20 ani pentru... si C-E e o mare prostie...

| suntserios a răspuns (pentru Maxnonymus):

Nu mi se par deloc legi stupide... sunt chiar legi binevenite si mi se pare chiar bine sa nu dai pe mana unui pusti de 18 ani un camion de 10 tone sau un motor care atinge suta in 3 secunde.

| Maxnonymus a răspuns (pentru suntserios):

Sunt de acord cu tine la chestia cu, camionul dar in legatura cu A tot impotriva sunt!

| Maxnonymus a răspuns (pentru suntserios):

Sa stii ca si o masina poate atinge suta in 3 secunde deci cam tot acelasi lucru ar fi!winking

| suntserios a răspuns (pentru Maxnonymus):

Putini isi permit o masina care sa ajunga la 100 in 3 sec, si una e sa tii un motor in frau, alta e sa tii o masina.

| Maxnonymus a răspuns (pentru suntserios):

Detalii ...detalii... raman niste legi stupide orice ar fiwinking
Si stai calm ca un motor poate fi contolat mult mai usor la viteza mare decat o masina... cauta parerile altora pe site-uri de specialitate..Bafta!

| mcdeliric1 a răspuns:

E vrajeala. Tot de la 18 o sa se poata da pentru B.