| MadagasHardwell a întrebat:

Cum actionez pedalele unui autovehicul cand ma apropii de o intersectie si eu am "cedeaza trecerea"? deci apas ambreiaj, incetinesc apasand frana si daca nu trece nicio masina pe drumul cu prioritate iau piciorul de pe ambreiaj si apas pe acceleratie?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exact... cu remarca ca cel mai probabil va trebui sa retrogradezi

| K0sti a răspuns:

Mergi cu bicicleta, e mai sanatos!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si eventual schimbi intr-o treapta inferioara potrivita cu viteza pe care o mai ai, inainte de a acceera din nou.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In orice situatie in care esti nevoit sa incetinesti apesi mai intai frana.
Apesi si ambreiajul cand simti ca trepideaza aproape imperceptibil motorul.
Doar incepatorii apasa ambreiajul inainte.

| ExprimareLibera a răspuns:

Corect! La cedează nu ești obligat să oprești mașina. Oprești doar daca e cazul.