| LucaMiron a întrebat:

Cum aflu proprietarul unui autoturism?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Legal nu poti, doar Politia poate si are acest drept
depinde de situatie, daca ti-a cauzat un prejudiciu de orice fel, cel mai intelept este sa apelezi la Politie
daca este de alta natura, ei bine nu poti pe cai legale!
deci tot politia ramane alternativa si cel mai bun lucru!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa afli asa ceva, asta fiind doar in evidenta Politiei, in computere lor securizate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea poți, că nu îți va oferi nimeni dintr o instituție acesta informație.

| sierra1 a răspuns:

Evidența imnatriculărilor o deține și poliția și primăria de domiciliu...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In scopuri personale, nu poti afla, decat daca il urmaresti ca un disperat, si intrebi vecinii, colegii de munca, etc.
In scopuri legale, evidenta inmatricularilor tine de politie, iar ei pot afla instant cine este proprietarul (de la ultima inmatriculare).
Insa daca de exemplu esti pagubit de autoturismul respectiv, iar la politie declari si numarul de inmatriculare, in mod normal nu ajung la tine datele celuilalt sofer, sunt comunicate direct asigurarii, pentru dosarul tau de despagubire.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai pile la politie afli imediat dupa numar.

Daca nu, urmaresti si vezi cine vine la masina.
Daca masina nu e in zona, nu ai ce face.

| gabicoo a răspuns:

O zgârii și te găsește el.

| Dragobeta a răspuns:

Ii lasi un bilet in parbriz cu numarul tau de telefon. Cand te suna, afli.

Răspuns utilizator avertizat
| MrTech1HD a răspuns:

Dacă ai un prieten in politie te-ar putea ajuta el. Dar în principiu nu prea ai cum sa afli din ceea ce știu eu.