| kymco a întrebat:

Cum as putea sa imi cumpar o masina daca aceasta e trecuta pe Bulgaria, unde si cum ar trebui sa platesc taxele la ea si as putea sa o trec pe mine sau sa o inmatriculez in Romania?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiferent unde e inmatriculata masina, ai nevoie de cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si contract/factura de achizitie, dupa caz. Daca masina e intrata in tara pe roti, ar fi bine sa ai si placutele de inmatriculare, daca e intrata pe platforma o copie CMR sau alt act doveditor.
Cu aceste documente si cu cartea ta de identitate mergi la un birou de intermedieri si iti spun ei ce e de facut. De obicei urmatorul pas e polita RCA, numere provizorii si programarea la RAR pentru omologare. Apoi luarea in evidenta la impozit, hartia de la ANAF ca nu datorezi TVA pentru tranzactie si in final inmatricularea definitiva in circulatie.
Avand in vedere ca ai pus aceasta intrebare, nu iti recomand sa te ocupi singur de inmatriculare, e mai indicat sa o faca o firma de intermedieri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat cumperi masina si ai un contract care dovedeste acest lucru normal ca o poti inscrie pe numele tau in Romania

| emilitalia a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai toate actele valabile la ea( atentie ca sunt si foarte multe tepe). Apoi mergi la un broker de asigurari si el stie cum trebuie sa faci dosarul. Inclusiv cu radierea la politie. Inainte de a o cumpara incerca si explica-i ce vrei sa faci si el trebuie sa stie mai multe. Bafta si la cati mai multi Km fara probleme.

| suntserios a răspuns (pentru emilitalia):

De ce ar sti un broker de asigurari cum se face dosarul pentru inmatriculare? Ce legatura are una cu alta?

| emilitalia a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca eu am inmatriculat un Opel Insignia din Italia acum o saptamana si de la el am stiut pe unde trebuie sa merg si ce sa fac. Te rog sa ma crezi ca ei stiu foarte multe. Plus ca pot sa faca si rezervari la RAR si inmatriculari.

| suntserios a răspuns (pentru emilitalia):

Nu trimite omul dupa cai verzi pe pereti. brokerii de asigurari nu se ocupa de inmatriculari auto, daca tu ai dat peste unul care se ocupa asa ceva, a fost norocul tau

| emilitalia a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai citit bine ce am scris..."si de la el am stiut pe unde trebuie sa merg si ce sa fac". Nu am zis ca el se ocupa de inmatriculari. Te rog sa ma scuzi daca tu ai inteles altceva.