| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea uşura o masină pentru a fi mai rapidă?
_demontand bancheta spate?
_montând jante simple?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Demontezi din interior: bancheta, presuri, mocheta, centuri spate, fetele de usi, tapiteria de pe stalpi si plafon, plafonierele, plasticele dintre scaunele fata, ornamentele interioare de la praguri.
Scoti si din portbagaj tot: mocheta, scule, rezerva, trusa, stingator.
Treci sub masina: evacuarea e degeaba, lasi doar bucata de dinaintea catalizatorului.
Rezervorul nu prea are rost sa il demontezi: gol cantareste maxim 5kg + ansamblul pompa-plutitor, de care nu te poti lipsi. Exista niste bureti speciali de montat pe fundul rezervorului, care permit alimentarea neintrerupta chiar si cu 2-3l in rezervor. Se folosesc de cand lumea, in lumea curselor, ca sa nu alimentezi 20 de kg, dupa ce ai scos si praful din masina, ca sa fie mai usoara.
Inlocuiesti jantele cu unele mai usoare. Daca mergi la extrem, scoti toate geamurile laterale si luneta, pui in locul lor unele din plexic, prinse in nituri sau suruburi + silicon pe margine.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Jante din aluminiu sa fie intre 18-19 inci asa cauciucurile si grosimea lor ofera stabilitate si mai multa tractiune. Scaune sport in fata tip raliu iar scosul banchetei nu merita pentru ca se vede urat. Daca o lasi si faci putin tuning exterior agati pitipoance

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci un chip tunning
ii pui filtre sport
ii pui o evacuare sport
ii pui combustibil mai de calitate

| xerxes1 a răspuns:

1.In loc de rezervor folosesti o sticla de cola reciclata chiar deasupra motorului.Castigi 40 -50kg.
2.Roata de rezerva este doar pentru fraieri.Inca 15 kg.
3. Electromotorul este inutil din moment ce porneste impinsa si o poti parca in panta.7kg
4.Presurile cantaresc cam 2kg