| anonim_4396 a întrebat:

Cum ati ordona din punct de vedere al fiabilitatii urmatoarele marci auto:Honda,Mazda,Mitsubishi,Nissan, Subaru si Toyota.Cine motiveaza cel mai bine primeste funda

Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

1.Honda
Nu produce masini pretentioase, piesele de schimb sunt ieftine, plus ca modelele arata bine si sunt foarte incapatoare

2.Toyota
Este aproape ca Honda, dar pretul este mai crescut si piesele sunt mai scumpe.Este mai greu de intrenitut decat precedenta.

3.Mazda
Foarte elegante, dar pretentioase si mult mai scumpe(parerea mea este ca merita totusi)

4.Nissan
Spatioase,perfecte pentru familiile numeroase si pentru vacantele de vara in care ai chef de calatorii.Cu motoarele lor poti urca aproape orice drum off-road, iar eu stiu cat de mult conteaza asta dupa ce am ramas cu o Dacia in varf de munte...Cat despre piese, Nissan e ok. Puteau mai bine dar e ok...Pretul e mai mare, asta e evident

5. Mitstubishi
Costa prea mult pentru cee ce ofera, arata binisor(si nu prea laughing dar piesele sunt prea scumpe pentru calitatea oferita.

6.Subaru
Sa te fereasca Domnul de asa masina...Or face ei performanta la raliuri, dar cu masinile de pe piata sunt farza.Mai ales modelul Forester.Au motoare destul de puternice, nimic de zis, dar piesele sunt chinezarii de 2 bani.Mai au si ei 2-3 modele reusite,dar atat.

Asa cum ai cerut,eu ti-am facut un top al fiabilitatii,nu al al luxului.Ti le-am ordonat in funtie de raportul dintre pret, calitatea pieselor, design si capacitatea motorului. Daca vrei lux, poti sa iti iei Mazda. Exceleaza la calitate si design, dar un lucru o trage in jos, anume pretul pieselor.Ai patit-o daca stai mai rau cu banii intr-o luna si ti s-au tocit placutele de frana.Este valabil pentru toate masinile, bineinteles ca astea costa.Dar as alege Honda.Nu-i pretentioasa deloc, arata bine, pleci in concediu cu familia si ai unde-ti pune bagajele, nu stai inghesuit ca in tigaie.Iti zic din proprie experienta.

Daca iti permiti, ia-ti Nissan.Totusi recomand Honda GMC Terrain.Repet,daca iti permiti.

| Black38 a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu prea eram convins cum stă treaba cu Subaru.Se vand scump cele second hand si credeam ca sunt considerate fiabile cu motoarele lor boxer.Pe locul 1 clar e Honda.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu le as lasa asa cum le ai ordonat tu... poate nissan dupa subaru. Ai o lista cu masini japoneze... la ei fiabilitatea e prima caracteristica, plus pretul mare la piese. Am avut un Mitsubishi 130k km, nimic schimbat decat consumabile. Acum am un Nissan, la 35k da semne ca nu ca bate Mitshu la fiabilitate