| ion_5571 a întrebat:

Cum au aparut masinele
?

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Primul vehicol a fost inventat de Fernand Josep Cugnot in anul 1769. Masina a aparut datorita inventivitatii creatoare a omului.

| Dexteo a răspuns:

Prima masina a fost proiectata de Ferdinand Verbiest in 1672 pentru imperiul chinez.masina avea 65 de cm (era doar un model de jucarie). in 1752 un barbat de origine rusa (Leonty Shamshurenkov) a proiectat si construit o masina cu 4 roti fara motor cu pedale. nu are rost sa scriu toate datele ...asa ca trec direct la masina propulsata cu ajutorul unui motor. a fost inventata de un francez pe nume Nicéphore Niépce cu ajutorul fratelui sau (care nu stiu cum se numeste)In 1807.de aici au preluat Nemti cand in 1885 mai multi ingineri ca si Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach, Siegfried Marcus au perfectionat motorul cu combustie interna. karl benz este cunoscut ca si inventatorul automobilului modern dupa ce in 1885 el a creeat un automobil pe benzina care a putut fi comercializat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni au avut nevoie de un lucru care sa ii ajute la transportatea diferitelor lucruri. primele au fost pe aburi si nu aveau pedale. mai mult manete. dupa acee au aparut masinile cu combustie interna.

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Masinele nu stiu doar masinile daca vrei iti pot zicelaughing