Întrebare recomandată | 123coco a întrebat:

Cum pot indeparta rugina de pe o masina si de pe pragurile acesteia?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cureti locul cu perie de sarma, hartie abraziva, cu discuri speciale, depinde de cat de grava e rugina.

Chituiesti, dai cu grund apoi vopsesti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pui o perie de sarma pe flex, si cureti pana la luciu metalic. Dupa aia ar fi indicat sa aplici un tratament anticoroziv, dupa aia grund, antifon, vopsea...
Dar daca e vorba de rugina care a penetrat tabla, mai bine schimbi pragul cu totul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

O duci la un vopsitor bun si stie el ce este de facut.
Rugina se formeaza imediat la loc daca nu aplici tratament anticoroziv si vopsea.

| Adbbmsh a răspuns:

Trebuie tratat dupa ce este "scorojita". Oricum daca o faci acasa, semnele vor fi in continuare vizibile, corodate.

| XAndrey14 a răspuns:

Incearca cu COCA-COLA sau Pepsi. La mine a functionat. Si chiar nu te mint tot pe o bara de la o dacie a unui unchi.

| 123coco explică (pentru XAndrey14):

Iar dupa ce ai curatat-o cu cola, ai facut si altceva? de ex: ai vopsit-o, tratament anticoroziv?

| XAndrey14 a răspuns:

Vopsit la cineva care se pricepe

| DarKTheSkyy a răspuns:

Cola laughing)

| AndreiTPU2007 a răspuns:

Cu CocaCola

| Marius_Florin_1994_fVLz a răspuns:

Cu coca-cola. Curata foarte bine. Iti las un link de youtube sa te convingi: https://www.youtube.com/watch?v=U0Ww30FqdyA