| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa devin mecanic de motociclete? Ce facultate ar trebui sa urmez?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa profesionala cauti o firma sa te angajeze si prinzi vechime salariu creste

| zilog a răspuns:

O scoala profesionala de mecanic auto
apoi sa cumperi multe motocicelete sa fie ale tale
sa le schimbi segmeti discuri ambreaj...
apoi sa faci un liceu de mecanica colegiu tehnic
apoi sa faic o facultate de roboti industriali pentru ca acum motocicletele au in interiorul lor senzori pentru fiecare biela manivela au senzori hall pe volanta au senzori
au computere
au calculatoare
care comunica cu un calculator extern cdi si computerul extern ia decizia cand sa dea scanteie
sau cand sa nu dea
sunt pline de softuri trebuie sa stii si electronica electrica automatica fizica la greu
nu asa doar doua fire ci NEAPARAT SA POTI SA FOLOSESTI UN OSCILOSCOP

La motocicletele mai noi fara osciloscop si fara cunostinte temeince de fabricare de software in diverse limbaje de programare nu prea poti sa fii mecanic
pentru ca majoritatea diagnozelor analizelor sau a comenzilor se dau din soft

de multe ori se duce chiar softul dintr-un computer din motor ce faic atunci ca trebuie tu sa faci soft
sau sa faci modificari in soft

asa ca sa cam terminat vremea celor care erau doar surubari
acum a venit vremea celor care vor sa exceleze in acsta meserie si sa o transforme intr-o arta

| zilog a răspuns:

Pana la vasta de30 ani nu vei scoate bani pentru tine din acesta meseire ci toti banii ii vei investi in scule piese
si mai platesti ce strici

pe la 30 ani vei ajunge sa detii sculele tale si un spatiu unde s aprimesti clientii inchiriat
de la 30 ani pana la 38 ani vei putea sa muncesti apoi gata vei fi depasit de tehnologie
la 40 ani vei recunoaste ca te-a depasit tehnologia prea multe piese facute in mod intentionat sa nu mai poata fi schimbate fara acordul fabricatnului fara liciente si autorizatii
pana si segmentii vor fi inteligenti si vor comunica wifi cu fabricantul lor
price electrovalva va trebui sa o inrolezi in ACTIVE DIRECTORY
si iti va trebui licenta drept de utilizare
si ca sa obtii drepturile respective trebuie sa te duci la scoala la cursuri sa stai in banca ca elevii sa dai si bani pe la tot felul de firme
unde vei lasa mare parte din profit

nu va mai fi asa ca te duci tu la chiosc cumperi o piesa desfiletezi suruburi le strangi la loc si gata
ci piesa respectiva te intreba pe tine ce legitimatie ai
te obliga piesa cea noua sa demonstrezi ca service-ul tau este acreditat sa presteze asemenea interventi
si motoarele toate vor avea senzori sa se sinucida sa se opreasca softul din ele daca nu esti autorizat de producatorul lor sa le iei capcacul
la mine au ajuns cateva motociclete din astea care aveau senzori de lumina bagati in interiorul motorului si cand am luat capacul a trebuit sa ii cumpar omului alt motor pentru ca s-a sters fotul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incepe cu Youtube. apoi angajeaza-te ca ucenic la un service de motociclete.