| popescu_nela a întrebat:

Cum pot sti daca un mecanic de la un service auto ma pacaleste la bani?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Pai ceea ce ziceam eu nu cit o sa o coste reparatul da daca i pune piesele care i-a zis ca i lea pus noi ( sau daca nu cumva sunt uzate si ii le pune pe facutura ca si noi happy. stiu deoarece mie mi s-a intamplat cu schimbatorul de mina deoarece facea un zgomot cind scimbam viteza si nimeni nu sa ocupat de el cind duceam masina la revizie mi-a zis ca mi la schimbat ca unul nou ma costat 450 de puls montajul deci 600 in tatal si ca sa descopar cind m-am dus la revezie cu masina ca de fapt nu a schimba nimica la el ci doar a pus la ulei ca sa nu mai faca zgomotul pentru care l-am dus eu la reparat (.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Te pacaleste daca an momentul cand ati repari masina NU STAI LANGA EL, comoditatea aceasta coasta, apoi orice piesa pe care o anlocuieste luatio anapoi, nu o lasati mecanicului e clar, el o sterge si o pune la altul. Apoi verificati ce tarife au, la ora sau pe operatia pe care o egzecuta, ultim caz negociati lucrarea daca se poate.

cristian
| cristian a răspuns:

Este simplu mergi in mai multe locuri si soliciti oferte dupa care compari.

| monicaclaudia a răspuns:

Eh depinde (( mecanicul meu imi golea rezervorul laughing zicea ca o trebuit ca sa probeze masina laughing eh cu un plin )) sau lasa.
depinde pentru ce duci masina la service. dar nu cred ca o sa si niciodata ei ne zic ca au schimbat una sau alta ( dar daca nu ne pricepem nu o sa stim niciodata (. eu cind stiam ca trebuie sa fac revizia semnam filtrul etc. controlam prima ca sa ma duc uleiul si asa. vedeam daca a facut ceva sau e doar vorba. Dar daca nu. stai acolo pina cind nu o termina. sau in cel mai bun caz un mecanic in care poti avea incredere (. eu l-am gasit. si acum stau linistita ca masina mea merge si are totate piesele care le-am platit ( ca doar stim bine cit costa a intretine o masina)

| kh1ss a răspuns:

Pai nu poti happy

assiris
| assiris a răspuns:

Intereseaza-te de o reparatie identica si la alte citeva service-uri si daca nu prea se potrivesc vezi daca ai fost pacalit

| ShaKuri a răspuns:

Cacialma : " hai da'on colo de treaba. u chiar ma crezi aeriana? crezi ca e prima data cand intru intr'un service?" .si vezi cum se manifestalaughing).eu asa as face. daca as avea dubii. psihologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai are dreptate robert, te apuci de psihologie si daca vezi ca nu iti iese te duci si faci cursuri de mecanica, mie imi luau maruntisul de prin masina si pixurile, si asta hai mai mearga, dar intr-o zi era sa iau foc cu tot cu masina pentru ca un "adevarat mester cu experienta"lasa-se cablurile pe afara...si uita asa m-am apucat de cautat prin internet sa vad frate cum isi poate schimba una singura cureaua de distributie, ...era intr-o marti, la doua zile am reusit sa dau de pompa de apa iar vinerea avem si curea instalata, chestiunea este ca am strans-o prea tare si face un zgomot ciudat, dar alt prieten tot"profesionist"m- sfatuit" ca nu-i bai merge si asa" si uite ca merge, dar problema este ca raman mereu fara apa... o fi pompa de apa?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam toti te fraieresc pentru ca au tarife dupa Om.si ce masina ai.