| david2345 a întrebat:

Cum pot strange lantul la un atv hummer 8 sau m8.
Mereu cand sar un hop, imi cade lantul.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai pinioanele perfect aliniate ca sa nu mai cada si in al doilea rand trebuie.

Cu intinsul undeva pe bascula trebuie sa ai o schema unde iti indica (,) cat de strans este lantul la cele originale, la acestea chinezesti nu stiu sa iti spun daca exista acel indicator, apoi ca sa il strangi ai unul sau mai multe intinzatoare, in mod normal doar unul prins in 4 sau 6 suruburi, 4 sunt fixe si doua se desfac si se intinde lantul din ele, sau doua cu doua depinde de model. Lantul trebuie sa aiba un joc de maxim 2 mm sau daca nu are joc sa nu se invarta fortat, sa aiba libertate de miscare dar nu cat sa cada. Oricum in mod normal daca pinioanele sunt aliniate lantul nu ar trebui sa cada!

| david2345 explică (pentru FurtunaDiesel):

Iti multumesc foarte mult.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru david2345):

Cu placere!