| Dragotta a întrebat:

Cum se deschide acest lant de bicicleta https://imgur.com/gallery/hhhgc; Dupa cum vedeti in imagine am desenat o sageata,acea sageata indica catre o siguranta(cred) care cand am inchis lantul a iesit si cuiul a inchis lantul,problema este ca acea "siguranta" nefiind acolo eu nu pot scoate cuiul sa deschid lantul, cum fac?

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Se roteste cheia in sens orar, se trage shtiftul, apoi se elibereaza anoul de imperechere

| Dragotta explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu am cum sa trag de nimic, cuiul este intrat inauntru nu pot prinde de nimic

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dragotta):

Deasupra anoului de imperechere, pe latura de deasupra lacatului este o "rozeta" randalinata/zimtata; de acea rozeta tragi inspre exteriorul lacatului ( in sus, dupa cum este pozitionat in foto )

| Dragotta explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu am cum s
a trag cuiul afara

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dragotta):

Roteste cheia pana simti o usoara scapare in gol; cam 60 de grade este necesar sa rotesti cheia (inspre dreapta)

| Dragotta explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Acea "rozeta" zimtata a iesit afara si cuiul a intrat mai adanc inauntru

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dragotta):

Imi este imposibil sa inteleg cum sa intampla asa ceva.
un astfel de lant are un bun prieten.
imi cer scuze ca nu te-am putut ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde e sageata?

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Cea portocalie de la dreapta la stanga

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Ceva portocaliu văd eu acolo, dar mai degrabă aduce cu un bibistrocel crocobazdugat decât cu orice altceva...