| Sophieka a întrebat:

Cum se inchiriaza o masina?
Care e treaba cu limita de kilometri? Am vazut pe anumite site-uri ca ti se conditioneaza o limita de 300 - 400 kilometri per zi. Apoi daca vrei sa iesi cu ea din tara trebuie sa platesti bani suplimentari.
Doresc sa inchiriez o masina pentru o zi, pentru un drum rapid in afara tarii iar apoi ma intorc.
Multumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Proprietarii fiind firmele de inchiriere, trebuie sa negociezi cu ei conditiile de inchiriere.

| Violleta2022 a răspuns:

Sincear sa fiu nu am auzit sa poti inchiria o masina cu care sa pleci peste hotare dar stiu ca se poate inchiria in tara respectiva, imediat cum cobori din avion.

Probabil ca este posibil asa ceva, dar trebuie sa depui garantie casa sau o propietate pe numele tau, ca compania care inchiriaza, sa nu aiba surpriza ca nu-i mai aduci masina inapoi, asa cum se face la imprumuturile bancare de foarte multi bani ( garantie casa sau parintii aranteaza cu bunurile lor, in locul tau)

| Sophieka explică (pentru Violleta2022):

Am gasit. Citeste raspunsul de mai sus te rog.

Nu se dau garantii prostesti, casa si nu stiu ce...Astea sunt prostii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sophieka):

Da-mi si mie linkul cu firma si conditiile respective!

| RxTx a răspuns:

Să îmi zici și mie dacă ai găsit vreo firmă să îți închirieze o mașină să ieși cu ea din țară!
În genrral sunt prea comozi și nu vor să își asume riscuri.
Așa că eu îți recomand să îți cumperi un matiz un tico o mașină dinasta foarte ieftină și dai pe ea 599 euro și gata este mașina ta.

Eu am alocat 1 săptămână din viața am sunat zi de zi si nu am găsit nici o firmă dispusă să îmi închireze o mașină să plec cu ea din România.

Cel mai simplu cauți un prieten mergi cu el la notar și îți inchiriează el mașina îți face peocură la notar și doar așa este cea mai simplă versiune să faci repede rost de o mașină cu care să poți tot azi să ieși din Romània.

Celaltă versiune este să iei taxi-ul
Eu am auzit foarte mulți taximetriști că au dus clienți și la Chișinău că au dus clienți și în Elveția că au dus clienți și în Austria.
Așa că te înțelegi cu un taximetrist
Si dai buletinul anunță el la dispecerat la el datele tale de pe buletin ca in caz daca se intâmplă ceva să aibă datele tale
Si gata ai acel taxi este ca si cand ai fi inchiriat o mașină
Plus că ai șofer de rezervă.
Si nu iti face griji ca nu costa mult
Te intelrgi cu omul
Ii dai bani sa umple rezeevorul
Ii dai banii de manopera sa fie sigur ca nu im il inunghii pe la spate sa ii lase acasa
Apoi el merge cu tine.
Pentru ca acum nu mai are nimic de pierdut pentru ca tu ai facut plata in avans
Cat te-ai inteles cu omul.

Eu stiu un taximetrist care a dus pe cineva de la o ambasada de 2 ori la moskova.

Asa ca multi oameni apeleaza la taximetristi.

| Sophieka explică (pentru RxTx):

Am gasit...Am tot intrebat stanga-dreapta si am ajuns la o firma de inchirieri din orasul meu.
Pot pleca cu masina oriunde, preturi de bun simt.
Doar sa verifici bine masina inainte de a o lua, de fata cu agentul sau patronul, cine o fi, si sa ii faci filmare sau poze la masina in interior si in exterior...Sa o verifici putin, sa pleci cu ea putin inainte de decizie.

| RxTx a răspuns (pentru Sophieka):

Dane si noua firma nr de telefon link-uri de la site.
Zii si de mine daca ini da o madina sa ma duc cu ea pana al Odesa

| goguPatent a răspuns:

Nefiind în Schengen e complicat rău să găsești pe cineva să îți îchirieze mașină sa ieși din tara cu ea. În niciun caz la firmele mari, trebuie să cauți pe la ăștia mai mici

| Sophieka explică (pentru goguPatent):

Am gasit. Am raspuns mai sus unpic.