| Stefan1S a întrebat:

Dacă am carnet de masina automata, și conduc o masina manuala și ma oprește poliția ce pot pății?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva. Permisele sunt in functie de categorie dar stabilite pe alte criterii. Numar de locuri, transport marfa, pentru motocicleta, camion, TIR etc.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Exista. Daca dai examenul pentru permis pe o masina cu cutie automata vei avea o restrictie pe permisul de conducere.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Intr-adevar nu stiam. Cand am dat eu de permis nici nu existau masinile avand cutie de viteze automată.
Mersi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un pic complicat. Nu stiu sa existe o prevedere exacta care sa pedepsească lucrul asta. Posibil sa fi inclus la conducerea cu permis neadecvat categoriei, da ma indoiesc.

| Bizon95 a răspuns:

Nici eu nu am auzit VREODATA... IN NICI O TARA de carnet pentru maneta de viteze d'aia sau d'ailalta
ai un screenshot, un link, ceva?!?

| Alexandrionelu a răspuns:

Pe bune? Exista carnet doar pentru masini cu cutie de viteze automată?

| EMKing a răspuns:

Pai cel mai probabil la fel că și conducerea fara carnet, cel puțin așa ar fi logic, deoarece nu deții carnet pentru acel gen de mașină, adică cel mai probabil dosar penal.

| Atfas a răspuns:

Iti face dosar penal.