| bigstefan a întrebat:

Daca am un motor de atv fara viteze 4 timpi de 110cc (Loncin) si as dori sa-i pun viteze (fata si liber el putin)sau sa-i fac ambreiaj si sa fie mereu in viteza cum as putea face asa ceva si cam cat m-ar costa dau funda ca imi consuma multa baterie si il pornesc numai cu cablui la masina lu' tata si daca as avea cum sa-i fac viteze las porni impins

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Nu poti decat daca schimbi cutia de viteze.

9 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Stefi,nu am inteles o boaba din ceea ce vrei sa spui.rolling on the floor

| bigstefan explică (pentru a1doru):

Am un motor de atv fara viteze sau ambreiaj si vreau sa-i pun cum as putea?

| bigstefan explică (pentru a1doru):

Mai amanuntit daca se poate, cum fac asta si cam cat m-ar costa

| a1doru a răspuns (pentru bigstefan):

Nu poti decat daca schimbi cutia de viteze.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Are cutie de viteze automata, acestea schimbandu-se in functie de turatie.Trebuie sa nu-l,, fortezi,, imediat dupa pornire si cand vezi ca nu trage, reduci acceleratia, lasandu-l pe el sa ajunga la turatia corespunzatoare.Incarca-i bateria si vezi pe unde ai pierderi de curent.

| bigstefan explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da mai oameni buni dar eu vreau sa-l pornesc impins cumva fara baterie acum am o baterie de masina pe el si imi distruge sistemul electric

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru bigstefan):

Atunci verifica aprinderea si impinge!

| bigstefan explică (pentru Danut_Popa_1961):

Aoleu mai omule cum pot sa il pornesc fara baterie asta vrea sa stiu

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru bigstefan):

Daca e din tipul celor fara,, start, nu poti.Ai nevoie de baterie corespunzatoare, care ti se va incarca apoi singura prin alternator.Altfel vei avea mereu problema asta.Si distrugi si instalatia.

| Mihai-leontin_Milotin_1983 a răspuns:

Nu poti doar sa schimbi total partea de jos a motorulu cu alta identica dar cu schimbator de viteze si pinioanele afrente adica tot subansamblul de la piston in jos