| anonim_4396 a întrebat:

Dacă cumpăr o mașină se poate face contract de vânzare cumpărare pe numele unui minor de 16 ani?
Se poate inmatricula masina pe numele lui? Sunt conștient ca nu o va putea conduce pana la 18 ani dar o ia de acum sa o pregătească pentru 18

1 răspuns:
| All2exxtra a răspuns:

Din câte ştiu, se poate, atât timp cât ambii părinți îşi dau acordul.

Codul Civil prevede că mimorul trebuie să aibă minim 14 ani. De acte specifice (deşi nu cred că e cazul), ar trebui întrebat la biroul de înmatriculări, întrucât observ că informațiile de pe internet nu sunt prea de ajutor.