| CreaţaWsz a întrebat:

Daca o masina este inscrisa pe Spania poti sa-i faci ITP-ul pe Romania? Daca da, cum pot face? Dar asigurarea? Multumesc mult!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se poate face ITP in Romania, dar poti incerca la RAR.
Asigurarea se poate face in Romania dar numai pe perioada cat circula pe teritoriul Romaniei.

| AgathaRo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se mai fac asigurari la masini din afara tarii. Din 2006 sau 2007 nu se mai face.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AgathaRo):

Conform L.136/1995, forma aflata in vigoare, citez:
"ART.56.Persoanele care folosesc pe teritoriul României vehicule înmatriculate/înregistrate în străinătate şi neasigurate în străinătate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a căror asigurare expira pe durata şederii în România datorează prime de asigurare conform prevederilor legale."
Aceasta prevedere am avut-o in vedere cand am dat raspunsul.

| AgathaRo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu vorbi de legi care nu se mai practica de multa vreme. Intreaba la orice broker sau companie de asigurari. Nu iti va face nimeni.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AgathaRo):

Inseamna ca nu se respecta legea.

| AgathaRo a răspuns (pentru Ioandelasal):

E ceva de la Comisia de supravegherere a asigurariilor. Vorba aceea banii mei nu au serie?

| AgathaRo a răspuns:

Nu poti, asigurarea il poti face prin cineva si iti trimite o copie dupa asigurare. Itp-ul nu il poti face doar in Spania

| Braunion a răspuns:

Nu ai cum.

Răspuns utilizator avertizat