| MariaToma29 a întrebat:

Daca RCA-ul a expirat si faci accident (minor), iti poti repara masina pe casco?

Multumesc.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu faci accidentul masina ta oricum nu o poti repara pe RCA chiar daca l ai avea valid. Daca e expirat mai scoti bani din buzunar si pentru celalata masina (daca mai este una implicata)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vorbesti de masina ta, da.
In functie de contractul pe care l-ai incheiat.
Ia si citeste!

| OldSoul a răspuns:

Daca ai asigurare casco da.
Trebuie sa faci diferenta dintre RCA si casco, asigurarea RCA este obligatorie, in cazul in care se produce un incident in trafic, persoana vinovata ii da polita sa RCA cu care "victima" isi poate repara masina intr-un service autorizat.
In timp ce asigurarea casco este valabila doar pentru masina personala, asta inseamnand ca daca esti implicat in orice fel de incident ei iti vor repara tie masina.
Acum este de retinut, indiferent de ce fel de asigurare ai, daca o folosesti asta insemnand daca provoci un accident RCA-ul va creste, sau daca iti repari masina pe casco, va creste si prestul acestuia.