| Liviu321 a întrebat:

Salutare! In cazul unul accident minor, cel care greșește poate sa ii ofere, legal bani păgubitului pentru a și repara mașina fără a mai primi asigurarea celuilalt? Daca da, ce se completează în amiabila?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca cel vinovat de accident (eveniment) da bani celuilalt, atunci nu vad rostul pentru care se face amiabila! In realitate este ori una ori alta, ambele nu au logica si nici nu se intalnesc in practica!

Amiabila merge la asigurator si astfel cel nevinovat isi face masina pe asigurarea celui vinovat!
Nu este tocmai legal ca cel vinovat sa dea bani persoanei nevinovate, si sa nu se faca constatare amiabila in schimb, pentru ca:

1. cu ce document mergi la service sa iti repari masina care are o dauna fie si minora? cand legea spune ca nu ai voie sa circuli cu o masina avariata fara a avea dovada de la politie in acest sens, daca ai face-o prin amiabila ai merge la constatare inainte si astfel nu ai nevoie de foaia de la politie
2. cel vinovat cum isi repara masina legal? pentru ca si masina lui va prezenta urmele unui accident...
Serviceurile legale si serioase,altele decat garajele obscure care oricum fac revopsiri si alte minunati (pentru tot felul de masini lamai,masini de samsari etc), sunt obligati sa repare o masina avariata doar daca li se prezinta documente in acest sens,cum am zis mai sus fie document eliberat de la politia rutiera, fie daca se face pe asigurare atunci s-a facut constatare de catre un inspector de daune!

Daca nu este vorba de o avariere serioasa a caroseriei si altor elemente, masina botita etc ci este vorba cel mult de o zgarietura care necesita vopsire sau retus, cred ca aici se poate aplica ceea ce ai zis tu si anume cel vinovat poate da ca despagubire o suma de bani, pentru a nu fi implicate documente!

Insa atentie! sunt unii care trag de timp si mint ca vor da bani si nu o fac, se sustrag, peste un timp cand vezi ca ala nu mai raspunde la tel, te duci la politie sa declari accidentul si sa-l tragi la raspundere pe cel vinovat (ala care nu a mai dat niciun semn), supriza vei fi amendat si iti va lua permisul 30 de zile politia desi nu ai fost vinovat, pentru ca nu ai respectat termenul de maxim 24 de ore pentru declararea evenimentului rutier...deci nu mergi pe omenie ca nu toti sunt oameni de buna credinta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de autorizație de reparație de la poliție sau de la asigurator. Dacă scoți din calcul amiabila atunci trebuie sa mergi la poliție sa declari accidentul. Dar e absolut stupid sa dai bani când plătești RCA.