| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi apare o baterie mica in bord la matiz? P.S recent am incarcat bateria la redresor, e pe verde

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai o problema cu circuitul de incarcare.
La 'ochiul magic' degeaba te uiti, nu stiu ce indica ala ca eu am avut baterie moarta complet, nu mai tinea decat 7-8v in ea, iar ochiul era tot verde.
Ti-ar trebui un aparat de masura cu care sa masori tensiunea la borne, cu motorul oprit, apoi cu motorul pornit.
Cu motorul oprit ar trebui sa ai o tensiune peste 12v, iar dupa ce pornesti motorul, tinut undeva pe la 2000rpm, ar trebui sa ai intre 13.8v si 14.5v.
Daca cu motorul pornit ai o tensiune la fel de mica, sau chiar mai mica decat cu motorul oprit, inseamna ca nu functioneaza deloc incarcarea masinii, si trebuie sa mergi la un electrician auto.
Aparatele de masura nu sunt foarte precise, daca vezi 15v cu motorul pornit nu e o problema. Daca e mai mult (spre 16v sau chiar mai mult), e foarte rau, si ar fi bine sa nu circuli deloc cu masina, doar sa mergi direct la service.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ti mai incarca alternatorul.

| DarkAndDreary a răspuns:

Arata asa?
http://www.lashautoservice.com/......-haven.jpg

Daca da, inseamna ca bateria nu primeste curent destul sau deloc.