| Preguzamaxim a întrebat:

Am o baterie de scuter de 12V 8Ah și un redresor de care incarca 12V de 9Ah.
Cât ar trebui sa țin la încărcat bateria dacă este moartă, am ținut-o deja 1 ora, am pus-o pe scuter dar nu are putere sa pornească.Cât sa o mai țin la încărcat?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

3-4 ore. Daca tot nu porneste, e terminată. Alta.

| relian a răspuns:

Tine-o cateva ore bune, sau o poti lasa si peste noapte, incerci maine dimineata.
Dar daca bateria este moarta, adica nu mai poate tine curent, atunci degeaba o mai incarci, nu o sa mearga.Cauta si vevzi,undeva pe baterie trebuie sa fie o eticheta,scrie pe ea ce an de fabricatie este.

Uneori chiar daca bateria este mai noua fabricata, poate sa moara pentru ca alternatorul nu a incarcato, ori a incarcato defectuos, bateria pierde din proprietati, apoi nu o sa mai poata tine curent in ea.

Ar trebui sa verifici si redresorul ala ce spui tu ca folosesti. Daca ai un aparat de masura poti masura la bornele bateriei cu redresorul pornit, sa vezi de baga ala ceva curent in baterie.

Una din ele ar putea fi defecta.Verifica dupa ce montezi bateria la scuteru ala ce spui si vezi daca ced ai tu acolo sa incarce functioneaza, nu stiu ce au scuterele dinam or alternator, dar verifici daca ala incarca bateria normal.