| DannielZMF a întrebat:

De Ce rontaie motoarele diesel?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Frumos spus ''rontaie''. Motoarele diesel au un zgomot specific cu care te obisnuiesti foarte usor. În 90% din cazuri acest zgomot este din cauza motorinei care la noi in tara este de calitate foarte proasta. Un exemplu mi-am cumparat o masina diesel din Germania, masina nu avea acel''rontait specific'', in momentul cand am alimentat in tara zgomotul motorului a devenit suspect.

6 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Sunt unele care au un sunet mai puternic iar altele un sunet mai slab. Aici "cauza" principala este tipul de distributie al motorului respectiv. Cel care "rontaie" mai tare are distributia pe lant metalic. Iar cel mai "linistit" are o transmisie pe curea.
antonia09 raspunsul tau este demential laughing)) rolling on the floor Nu prea au treaba ponei putere cu sunetul motorului. De exemplu un Roman Diesel din 80 urla ca naiba si are 250 de cai putere pe cand un Renault Magnum de 550 de cai putere sau Scania P620 care are cam tot atatia cai suna foarte frumos si nu te deranjeaza la ureche.

| eugem35 a răspuns:

Asa sunt ele facue sa rontaie este zgomotul lor specific intreaba un inginer auto

| antonia09 a răspuns:

Este impropriu spus rontaie, insa zgomotul facut este dat de puterea cailor si calitatea uleiului folosit la aceste motoare.
Nu sunt o experta in masini, dar acest lucru mi se pare logic. Cu cat rulezi un motor acesta va scoate zgomote puternice sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza motorului, pompei de injectie si a motorinei. Daca sunt reci, toate astea duc la rontaiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu da astfel de intrebari proaste.

| LawR3n a răspuns:

De foame