| emoboy a întrebat:

Sunt bune motoarele diesel de pe Astra? Mai bine sa imi iau un Golf?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice motor nou e bun dar depinde de tine cum folosesti masina, cat de tare ii dai gaz asa iti va dura o viata intreaga sau cativa ani mai ales motoarele pe motorina dau probleme iarna la pornire (daca e noua tine dar dupa cativa ani o sa ai nevoie de un vecin sa-ti faca legaturi la baterie de la masina lui ca sa poti porni motorul tau).

| BassHunter13 a răspuns:

Motoarele Diesel de pe Astra sunt bune bine inteles daca sunt cele simple de pe 1, 7DTI cele rele de astra sunt cele ECOTEC! Cele simple au un consum de 5-6l/100km si intretinerea este mai ieftina decat cele Ecotec. Cele mai bune motoare Diesel sunt cele de pe VW gen Golf dar cele de 90de caii cele de 116-131cp sunt cu pompe duze si cand se duc alea te costa foarte mult reparatu! Eu iti recomand un golf (bora, passat)cu motor de 1, 9TDI de 90cp sunt de lunga durata si au si consum mic si intretinerea mai ieftina...Dar nici o Astra cu motor de 1, 7DTI nu sunt de aruncat cele cum motor simplu...Singura lor buba este cea ca dupa un timp nu km dupa un timp o sa iti intre motorina in calculator si te costa reparatia la ele undeva intre 400 -700lei! Succes!

| XatomisX a răspuns:

Golf astra nici nu se compara cu golf sa stii e si mai usoara

| unknow91 a răspuns:

Golf ar fi mult mai bun decat Astra, depinde si ce iti place tie.
Numai bine.

| fl0ryn22 a răspuns:

golf 4 este foarte bun si este acceptabil si ca pret deci raport pret calitate golful este net superior

| madasmech a răspuns:

Sunt foarte bune motarele de disel de pe Astra, dar golf ofera servici mai bune.Nu zic sa nu iei Astra depinde ce aspect iti place mai mult pentru ca ambele motoare sunt bune.

| Nicoletarox a răspuns:

Ar fi cea mai mare greseala a ta daca ti-ai lua astra.vei avea mereu probleme cu ea nu e masina f rezistenta te poate duce la 200.000 de kilometri dar golful te poate duce la 400.000 de kilometri sunt masini foarte rezistente din toate puctele de vedere. Astra au si o problema mare au tabla foarte proasta, boala lor este rugina. Masinile cele mai bune sunt wolkswagenu golf pasat etc, audi si bmw-urile. Pe opele poti sa te pisi au motoate ECO majoritate in afara de opel omega care are motor de bmw si are si tractiune p spate. Ok sper sa faci o alegere buna

| Danutz7 a răspuns:

Iati un motor golf sunt mult mai bune