| MadalinAlin a întrebat:

De unde pot cumpara o siguranta pentru o statie de camera? Si cum se poate monta?
Funda.

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand ca aceasta statie este mai mult decat pentru o camera. Iei frumusel siguranta veche, vezi ce scrie pe ea si cumperi alta identica de la un magazin de piese electronice. Vezi insa ca daca siguranta s-a ars este posibil sa ai un defect in statie si sa-ti arda din nou siguranta.

| MadalinAlin explică (pentru neutrino):

Http://postimg.org/image/ft0rz4f83/

Pai nu are siguranta asta e problema si eu as vrea sa ii montez una ca sa nu o "prajesc" ca am un GroundZero de 12inch, 2ohmi, 2bobine, 700W Rms si nu vreau sa o ard.

| neutrino a răspuns (pentru MadalinAlin):

Daca statia functioneaza, las-o asa, siguranta este in interior.

| MadalinAlin explică (pentru neutrino):

Am dat capacul jos nu am vazut niciunde, timp de vreo 3ore m-am tot uitat pe net sa ma informez daca are sa fiu sigur si din cate am vazut/inteles nu are ...cineva mi-a spus ca e o problema ca woofer este de 2ohmi iar statia de 4ohm dar cica atat timp cat nu trec de 50%vol e bine...

| ombladon a răspuns (pentru MadalinAlin):

Nu pune subwooferul respectiv pe statie, o sa se incalzeasca si este posibil sa arzi finalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce model de statie? Ce amperaj are siguranta, in ce oras esti?
Daca e fuzibila, se gaseste in orice magazin electric, daca esti din Iasi te duci pe Independentei si cauti la DIODA. Daca esti din Constanta te duci la Decibel si au sigur. Iti trebuie modelul statiei mai mult ca SIGUR!
Noroc bun!

| MadalinAlin explică (pentru anonim_4396):

LiquidPower LQP 300

Max / 4 Ω: 2 x 240 W
Impedanta: 4-8 Ω
Lățime de bandă: 20 la 20.000 Hz
Distorsiune: 95 dB
Intrare Conexiuni: Jack 6, 35 mm, RCA
Conexiuni de ieșire: terminal cu șurub, Speakon, XLR
Ventilare: continuă
Finisaj: Silver
Rack: 19 "/ 2U
220 V alimentare
Dimensiuni (W x H x D) mm: 480 x 95 x 300
Greutate g: 7400

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte sa se arda statia o sa vina politia sa te roage sa o dai mai incet.
Ele sunt proiectate sa se autolimiteze in putere cand se apropie de limita maxima a curentului care strabat tranzistorii finali.
Au si protectie electronica la scurt circuit.
Deci daca statia ta are 2x240w rms, pe 2 ohmi poate sa-ti dea 2x120w fara probleme.