| AvramAndrei638583 a întrebat:

Deci astazi, am pus benzina in loc de motorina in passatul meu b5.5, aveam in jur de 7-8 litri de motorina si am mai bagat 10 litri de benzina in loc de motorina, tin sa mentionez ca masina nu a fost pornita dupa incident, eram la un peco si noroc de niste prieteni ca m-au ajutat sa scot amestecul afara, dupa ce am scurs, a mai ramas sa spun un 3 sau 4 litri de amestec la care nu ajungeam cu furtul si nu am putut sa scoatem chiar tot amestecul si am pus dupa 10 litri de motorina si masina a pornit la sfert, am mers undeva la 40 de km cu ea si nu am avut nici o problema. Cand am ajuns la destinatie am oprit motorul si l-am lasat 20 de min, cand am dat sa il pornesc nu a luat-o la prima cheie, am incercat de vreo 3 ori si a pornit dar la scurt timp a murit, apoi am incercat iar si am accelerat putin si dupa s-.a revenit, deci daca o opresc are momente cand porneste din prima si are momente cand porneste din a 2 sau a 3 incercare, in timpul mersului nu balbaie, nu se zbate nu are nimic, are problema doar cand ii dau cheie! Pareri? Ce este de facut?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa nu mai pornesti motorul și să o duci la un mecanic să curețe toată instalația. Benzina explodează mai tare decât motorina, sa nu ai belele mai mari pe urma.

Soluția ieftina e sa faci un full de motorină și să mergi mult în speranța că se curata singurica. Nu as face asta.

| sierra1 a răspuns:

Fă-i PLINUL cu motorină și mergi și tu de bucurie că ai rezolvat problema, atât căt să consumi vreo 3-4 l de amestec.