| cobra99 a întrebat:

Deoarecesalut.daca stie cineva si ma poate ajuta...pot vopsi scuterul cu vopsea auto? mi-a spus cineva ca nu se poate pentru ca nu rezista, este adevarat? multumesc

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti-a zis foarte prost acel cineva.
Poti vopsi cu vopsea auto, e chiar recomandata, ca e facuta sa reziste in trafic, in ploaie, ninsoare...
Zonele care sunt deja vopsite, le slefuiesti cu smirghel de 320, apoi cu 400, si 600 daca urmeaza sa folosesti vopsea metalizata.
Daca vrei sa vopsesti si plastice care nu au vopsea pe ele, trebuie sa le slefuiesti cu un burete abraziv (poti folosi partea aspra de pe un burete de vase), imbibat in benzina, apoi sa aplici un grund de plastic, pe care apoi sa-l slefuiesti cu 320, 400 si daca e cazul, 600.
Dupa ce slefuiesti cu 400 si 600, inainte de a vopsi, stergi bine suprafetele cu o carpa si ceva benzina, si poti incepe vopsirea.