| anonim_4396 a întrebat:

DETIN UN FORF FIESTA 2008 MOTOR DE 1, 2 BEZINA este posibil sa consume peste 8 -9 la suta pe autostrada pina la 120 de km/ora masina este noua are doar 20.000 km nu sunt multumit deloc de prestatiile masini parca e un logan in miniatura dar costa mai mult. multumesc anticipat

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este mai mult decat posibil, este foarte probabil. Consumul este minim atunci cand rulezi constant cu o viteza de aproximativ 90 km/h, crescand vertiginos odata cu depasirea acestui prag.
In ciuda impresiei generale, consumul nu creste intotdeauna direct proportional cu capacitatea cilindrica. La viteze foarte mari un motor mai mic va consuma mai mult, pentru ca va functiona intr-un regim mult mai fortat decat un motor puternic.
Later edit: a fi multumit de o masina este un lucru subiectiv. Cu certitudine nu poti sa ceri foarte mult de la o masina de clasa mica, indiferent cum s-ar numi aceasta; se stie ca la masinile mici esential este costul redus de productie, care nu se poate obtine cu subansamble de calitate.

regis
| regis a răspuns:

@anonim - nu mai da informatii dupa ureche. Loganul de 1. 6 nu poate consuma mai putin de 7 in acelasi regim, din moment ce producatorul da un consum extraurban de 7, 3 l/100 km. Acel 7. 3 este consumul la 90 km/h, mers constant, la 120 va consuma mult mai mult. Sunt cifre oficiale, nu doar pareri. In plus sunt masini din clase diferite, cu motorizari diferite, niciodata nu se fac comparatii in acest fel.
Si vad ca multi nu pricep ca un motor de 1, 2 este economic in oras, nu pe autostrada.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu este normal sa consume atat de mult, tinand cont de capacitatea cilindrica a masinii 1, 2, este necesar sa mergeti la un atelier de reparatii pentru a depista cauza consumului exagerat de benzina.

| florinel_8849 a răspuns:

Este normal fiind un motor mic ca sa poate sa dea mult maninca benzina multa incearca sa nu mergi mai mult de 100 km ora si nu va mai consuma asa mult

| yadora a răspuns:

E prea mare consumul pentru un motor de 1, 2, daca era de 1, 6 si la viteza de 120km/h atunci eram de acord... poate consumul chiar sarea de 10 ...eu am un Espero de 1800 si consumul e de 6-7 la drum intins...si de 10 max 12 la fataiala prin oras...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banuiesc ca aveti o fiesta 6... Nu trebuie sa va sperie consumul deoarece cam acesta este adevarul. Aveti un motor mic si toata puterea masinii, toata viteza, nu vine din emblema ford, ci din benzina. In tot cazul, acest consum mai poate fi ajustat in functie de stilul de condus, tipuri cauciucuri, vreme, incarcatura ...sint multi factori care se duc in consum. Din pacate nu aveti o masina economica...
daca vreti sa stiti mai multe despre masina dvs ...http://www.clubford.ro/viewforum.php?f=3

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 120/h ai mers cumva intr-o treapta inferioara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ...am permis de 15 ani,,,, inca stiu sa deosebesc vitezele am dus masina la reprezentanta nu are nici un defect asa consuma ce zice ti se merita fiesta acesta 1, 2 benzina 2008 si 6000 de euro diferenta pentru un renaul megane 1. 9 tdi cu 31 000 de km la borad? daca poate sa ma ajute cineva in decizie lorenzo_7696 id de mess un sfat il astept cu placere mai ales de la cei ce au aceasta masina consum,,, piese si mai ales probleme

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din experienta personala masinile Ford cu motorizare pe benzina consuma foarte mult. Loganul cu motorul 1, 6 l consuma sub 7% in acelasi regim. Chevrolet Lacetti cu aceeasi capacitate cilindrica consuma circa 7, 5%. Din pacate pentru. tine ai facut o alegere nepotrivita. Ford-ul nu mai este cam de mult ceea ce credeam eu ca este ci a ajuns o masina scumpa, proasta ( portierele se umplu de apa cand ploua ) si gurmanda. In plus service-urile lasa mult de dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@anonim / Gresiti! Portierele se umplu de apa la orice masina din lumea asta daca nu este intretinuta! ( chedere uzate si gauri inferioare usa scurgere astupate ). Proaste sint toate, ma repet. daca nu sint intretinute corespunzator. Cum lumea dupa ce a dat o caruta de bani pe masina, se trezeste ca nu are bani de reparatii... ajung cazaturi, masini proaste! Cu service-urile aveti dreptate, jalnice!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este perfect normal ce ti se intampla. Eu detin un Ford Fiesta 1. 3 benzina din '97, merge super. Daca sar calul vis a vis viteza papa la fel de mult. Mai conteaza si cu ce o "incaltati" precum si stilul in care sofati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se poate asa ceva todeauna ce spune constructorul nu se potriveste cu realitatea cele mai bune masini care lea facut ford sint cele pe motorina si sint motoare foarte rezistente si au consum mic de motorina

| sonydj a răspuns:

Eu am un Focus de 1, 6 100CP, model 2007 consuma 4, 6 la 100km autostrada :\

| danyfreeman a răspuns:

Sunt mai multe lucruri care se iau in calcul... cat de incarcata o fost masina, cum ai schimbat vitezele, viteza cu care ai mers... Intradevar un motor mic nu garanteaza si un consum mic... de obicei la drum intins. mai ales daca masina ii plina un motor mic trebuie sa face efort mai mare si desigur va avea si un consum mai mare. moarele mici sunt facute pentru oras... in oras motoarele mari is cosnumatoare recunoscute. fa diferenta dintre fordu tau si logan in oras. in cazul in care consumul este ridicat inearca sa consulti un mecanic

| bvdode81 a răspuns:

Da este posibil pentru ca de dele mai multe ori motorul mic consuma mai mult ca unul mare. motorul ste mic in comparatie cu caroseria grea, pentru un fiesta motorul ideal este de 1400 1600cmc