| ParadoxVs a întrebat:

Din cate am inteles din taxa asta de mediu thinking daca cumperi o masina sub 2007 chiar daca e inmatriculata, si o treci pe numele tau trebuie sa platesti taxa de mediu thinking
Dar in cazul in care iei una neinmatriculata. cu numere Germania/Spania s'o inmatriculezi cu numere RO pe numele tau tot aceeasi taxa platesti nu?

Gen la un Golf 4 sau un Astra intre 2002-2004 can 2-300 euro.

Sau ma insel?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu se plateste pentru toate masinile, indiferent ca sunt din tara sau strainatate.
Nu se plateste pentru cele care au mai fost inmatriculate in perioada 2007-2011, indiferent de anul de fabricatie, dar numai daca nu s-a cerut restituirea taxei platite.

| Braunion a răspuns:

Ti-am mai zis o data : vrei harb, platesti taxa de poluare. Vrei masina adusa din afara, platesti taxa de poluare. Vrei masina mai noua de 2007? Te intelegi cu proprietarul sa nu-si recupereze taxa de prima inmatriculare (il pui sa dea o declaratie la notar, ca sa fii sigur ca nu-ti face figura) si-i cumperi masina.